Správy

FOTO: Neslávne známy "Dom hrôzy" v Brezne sa stáva minulosťou

Zdevastovaný objekt dostal prezývku "Dom hrôzy". Po utorňajšom búraní sa stáva minulosťou a už nebude špatiť vstup do mesta.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Neslávne známy "Dom hrôzy" v Brezne sa stáva minulosťou
Zdroj: TASR

Bytový dom v Predných Halnách v Brezne, pri hlavnom cestnom ťahu I/66, patril desaťročia k najkontrover­znejším stavbám mesta na Horehroní.

Obývali ho neprispôsobiví občania, ktorí dlhodobo žili v nevyhovujúcich hygienických podmienkach. Zdevastovaný objekt dostal prezývku „Dom hrôzy“. Po utorňajšom búraní sa stáva minulosťou a už nebude špatiť vstup do mesta.

Koniec temného tieňa nad mestom

„Táto stavba o Brezne roky vytvárala negatívny obraz, ktorý rozhodne nekorešpondoval s naším záujmom podpory a rozvoja cestovného ruchu v horehronskom regióne i meste. Jej zbúranie bol nevyhnutný krok v snahe zvyšovania atraktivity miestneho prostredia a tiež kvality života našich obyvateľov. Možno sa staneme inšpiráciou aj pre iné mestá,“ uviedol brezniansky primátor Tomáš Abel.

Radnica začala bojovať proti nelegálnym stavbám na jar v roku 2016 a už vtedy sa zamerala na rôzne „prílepky“ a provizórne obydlia postavené bez stavebného povolenia.

Bytový dom Predné Halny 10 však predstavoval špecifický prípad. Vlastníkmi bytov boli ich obyvatelia a ich nehnuteľnosti boli zväčša zaťažené veľkými dlhmi. Navyše sťažnosti na nich boli na dennom poriadku a zásahy mestských policajtov tiež.

Dom hrôzy v Brezne
7
Galéria
Zdroj: TASR

20 rokov utrpenia

„Chovali tam 13 aj 15 psov na balkónoch, v pivniciach, v bytoch. Ľudia v okolí sa sťažovali, psy ich napádali. Stravy bolo viac okolo domu než dnu. Vyhadzovali odpadky z okien, ktoré potkany, líšky, psy roznášali po celom okolí. Ľudia v blízkosti tam trpeli 20 rokov aj viac,“ priblížil náčelník Mestskej polície v Brezne Ján Fedor.

Samospráva napokon našla riešenie za pomoci súkromnej spoločnosti, ktorá byty odkúpila a vyplatila všetky dlžoby a exekúcie.

Mestskí poslanci odsúhlasili, aby stavba prešla do vlastníctva mesta, ktoré zaplatilo kúpnu cenu na základe reálnych nákladov spojených s odkúpením bytov a vyrovnaním podlžností pôvodných vlastníkov.

Keďže objekt nevyhovoval základným bezpečnostným ani hygienickým štandardom, mesto po odkúpení zahájilo konanie o odstránení stavby.

Podľa primátora väčšina pôvodných obyvateľov si našla bývanie priamo v meste, trom rodinám, ktoré spĺňali podmienky, pridelili mestské nájomné byty v lokalite Hlavina. Ďalší sa ubytovali u svojich príbuzných.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM