Katarína Oravská Iné športy

IBU Cup v Osrblí: Preteky ovládli biatlonisti z Ruska

Cez víkend sa v Osrblí konali medzinárodné preteky v zimnom biatlone. Išlo o siedme kolo IBU pohára. Pozrite si výsledky.

Ilustračný obrázok k článku IBU Cup v Osrblí: Preteky ovládli biatlonisti z Ruska

Siedme kolo biatlonového IBU Cupu sa začalo v Osrblí šprintom mužov. Na 10 km trati sa najviac darilo Nórovi Alexandrovi Osovi, od druhého Rusa Timofeja Lapšina ho delilo 5,5 sekundy a od tretieho krajana Haavarda Bogetveita 20,2 sekundy.

Štartovalo až 97 mužov a medzi nimi aj známe mená zo Svetového pohára. Nór Os na strelnici ani raz nezakolísal a aj keď nebol na lyžiach najrýchlejší, oproti Lapšinovi ho práve istota v mierení posunula na čelo.

Na poradie najlepších troch sa čakalo až do čísla 95 a finišu Nóra Bogetveita, ktorý z medailového stupňa vytlačil krajana Birkelanda.

Zo šestice Slovákov najviac vynikol Dušan Šimočko (0–1) na 23. mieste, na strelnici sa dopustil len jedného omylu na druhý stojkový terč, no ani tento veľmi dobrý výkon mu nedoprial výraznejšie umiestenie. Zostávajúci piati sa do šesťdesiatky postupujúcich na nedeľné stíhacie preteky nezmestili.

Výsledky šprint mužov na 10 km:

1. Alexander Os (Nór.) 23:14,9 (0 tr. okr.)

Hegemónia Rusiek v šprinte

V šprinte 7. kola IBU Cupu v Osrblí vládli Rusky. Na 7,5 km trati obsadili prvé dve priečky, Oľga Podčufarovová pred Anastasiou Zagoruikovou (+9,5), tretia dofinišovala Francúzka Enora Latuilliereová (+13,9). Najlepšia zo šestice Sloveniek skončila Ivona Fialková na 32. mieste, 1:52,1 min za víťazkou.

Rusky bolo vidieť aj na ďalších priečkach, so 4. Nečkasovovou a 5. Nazarovovou. Víťazná Podčufarovová zastrieľala čisto, jej krajanky vždy s jedným trestným okruhom.

Od slovenskej šestice žien medzi 67 štartujúcimi sa zázraky neočakávali, no ani taký výrazný prepad, najlepšiu na 32. mieste Ivonu Fialkovú zdržali tri trestné okruhy (1–2), solídne však bežala a úplne zle nedopadla. To isté nemožno tvrdiť o zostávajúcich, keď najmä 45. Šimová s jedným trestným okruhom pomaly bežala a zvyšné štyri nastrieľali minimálne po dve chyby, navyše aj im nešli podľa predstáv bežky. V šprinte žien bola konkurencia výrazne nižšia ako medzi mužmi a hlavne preto až päť slovenských biatlonistiek zo šiestich postúpilo do nedeľných stíhacích pretekov.

Výsledky šprint žien na 7,5 km:

1. ľga Podčufarovová 20:40,1 (0 tr. okr.)
2. Anastasia Zagoruiková (obe Rus.) +9,5 (1)
3. Enora Latuilliereová (Fr.) 13,9 (0)
32. Ivona Fialková 1:52,1 (3)
45. Lucia Šimová 2:39,2 (1)
49. Natália Prekopová 2:47,8 (2)
57. Alžbeta Majdišová 3:25,1 (2)
59. Andrea Hôrčíková 3:34,8 (3)
65. Jana Maráková (všetky SR) 4:44,5 (3)

V stíhacích pretekoch víťazstvo pre Rusa Lapšina

V stíhacích pretekoch mužov vyhral Rus Timofej Lapšin. Na 12,5 km trati za Rusom dofinišovali Nóri, Alexander Os (+9,9) a Lars Helge Birkeland (+38,2). Jediný slovenský zástupca na štarte Dušan Šimočko obsadil 19. miesto (+2:49,8).

Najlepší zo šprintu Nór Os mal na štarte náskok pred druhým Rusom Lapšinom len šesť sekúnd, no už po dvoch okruhoch severana nabratých na prvej streľbe ležmo sa situácia zmenila. Rusa začal prenasledovať hlavne ďalší Nór Birkeland až dovtedy, kým neprišla záverečná streľba stojmo. Lapšin sa nevyhol jednej chybe, Birkeland dokonca dvom a keďže Os zastrieľal už bezchybne, na druhom mieste strácal na Lapšina 14,9 sekundy, no tento náskok Rusovi pohodlne vystačil až do cieľa.

Zo Slovákov naháňal stratu jedine Dušan Šimočko, 23. v šprinte (+1:41), ďalší sa do stíhačky nekvalifikovali. Bojoval statočne (streľba 0–0–1–1), pohyboval sa na medzičasoch po streľbách medzi 15. až 19. miestom a dofinišoval 19-ty.

Výsledky stíhacie preteky mužov na 12,5 km:

1. Timofej Lapšin (Rus.) 32:16,5 (1 tr. okr.)
2. Alexander Os +9,9 (2)
3. Lars Helge Birkeland (obaja Nór.) 38,2 (2)
19. Dušan Šimočko (SR) +2:49,8 (2)

Ruska Podčufarovová s triumfom aj v stíhačke

Siedme kolo IBU Cupu v Osrblí uzavreli biatlonistky v stíhacích pretekoch. Na 10 km trati zvíťazila suverénne Oľga Podčufarovová, od druhej krajanky Valentiny Nazarovovej ju delilo 43 sekúnd a od tretej Nórky Marte Olsbuovej 46,1. Z pätice Sloveniek dobehla do cieľa najlepšia Ivona Fialková na 28. mieste (+4:31,3).

Podčufarovová (bilancia streľby 0–0–1–0), víťazka aj sobotného šprintu, sa po prvej streľbe ležmo ešte pozerala na druhú Nórku Olsbuovú, ktorá ako jediná bola na dohľad. Odstup deviatich sekúnd vydržal aj po druhej ležke, v tretej po troch streleckých chybách Olsbuovej však narástol na vyše minútu a výrazný zostal až do cieľa.

Ivona Fialková mala zachraňovať česť slovenského biatlonu. Vyštartovala na 32. mieste, neustále si udržiavala vyrovnanú streleckú bilanciu (1–1–1–2), až v záverečnej stojke dvakát krúžila na trestnom okruhu a výsledok si značne pokazila. Viac ako v šprinte sa darilo aj 38. Natálii Prekopovej (1–0–2–1), 52. skončila Andrea Hôrčíková (0–1–2–1), 53. Lucia Šimová (0–1–3–0) a 54. Alžbeta Majdišová ((3–0–1–1).