Kultúra Rôzne

Svetový deň sprievodcov aj v Brezne. Mesto ponúka bezplatnú prehliadku synagógy

Mnohé mestá na Slovensku sa zapoja do Svetového dňa sprievodcov. Tento rok nie je výnimkou ani Brezno, ktoré pre verejnosť pripravilo bezplatnú prehliadku synagógy.

Ilustračný obrázok k článku Svetový deň sprievodcov aj v Brezne. Mesto ponúka bezplatnú prehliadku synagógy
Zdroj: Dnes24.sk

Svetový deň sprievodcov cestovného ruchu sa začal oslavovať od roku 1987, kedy ho 21. februára vyhlásila Svetová federácia asociácií turistických sprievodcov WFTGA.

Navštívte synagógu v sobotu

Do oslavy tohto dňa sa zapájajú rôzne slovenské mestá a pridáva sa aj metropola Horehronia. Ako informovala Alena Cabanová z Turisticko-informačnej kancelárie, cieľom tohto podujatia je nielen propagácia práce turistických sprievodcov, ale aj poskytnutie príležitostí pre domácich i zahraničných návštevníkov zúčastniť sa na bezplatných prehliadkach a spoznať tak pamätihodnosti mes­ta.

V sobotu 24. februára od 18.00 do 20.00 tak Brezno ponúka bezplatnú prehliadku synagógy, kde sprievodkyne priblížia nielen históriu tejto sakrálnej pamiatky, ale aj židovskej komunity, ktorá tu kedysi žila.

Základný kameň tejto jedinej židovskej sakrálnej pamiatky na Horehroní slávnostne položili v roku 1901 a o rok na to ju vysvätili. Je spomienkou na už neexistujúcu brezniansku židovskú komunitu, ktorá tu zanikla po druhej svetovej vojne.

Po dlhých rokoch sa dočkala rekonštrukcie a predvlani jej mesto úspešným projektovým zámerom vdýchlo vynovenú podobu a oprášilo takmer zabudnutú slávu. Národná kultúrna pamiatka už slúži kultúrnemu životu v Brezne, v jej priestoroch je stála expozícia, ako aj organizujú sa tu rôzne podujatia.

FOTO: Breznianska synagóga sa dočkala rekonštrukcie
21
Galéria

Poznajú ju aj Izraelčania

Breznianska synagóga ako jediná sakrálna stavba svojho druhu v celom regióne je skutočne pre návštevníkov veľmi zaujímavá, čo potvrdila aj sprievodkyňa Alena Cabanová:

„Prichádzajú turisti zo Slovenska aj zo zahraničia. Niektorí sú náhodní, ale nájdu sa aj takí, ktorí idú cielene po stopách Slovenskej cesty židovského kultúrneho dedičstva. Niektorí sa k nám pravidelne vracajú, už niekoľko rokov prichádza v lete cestovná kancelária z Izraela so svojimi klientmi."

Najnovším trendom v lete bola návštevnosť klubov dôchodcov, ktorí využívali dopravu zadarmo a cielene si prichádzali pozrieť synagógu.

Z ruiny turistická atrakcia

A s kými dojmami po prehliadke odchádzajú? „Veríme, že len s tými najlepšími, čo nám nakoniec dosvedčuje aj kniha návštev, kde sme našli kopec milých odkazov a poďakovaní,“ hovorí sprievodkyňa.

Podľa jej slov ľudí stále fascinuje neskutočná premena synagógy, ktorú dlhé roky vnímali len ako ruinu, a sú vždy prekvapení, ako útulne budova pôsobí a je tam výborná akustika.

„Keďže doterajšie sprevádzané prehliadky mali úspech, budeme sa snažiť v nich pri rôznych príležitostiach pokračovať a čo najväčšiemu počtu návštevníkov približovať históriu „našej“ synagógy,“ dodala na záver Alena Cabanová.

Foto: archív

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM