Vyše 120 náhradných rodičov sa stretlo na letnom pobyte: Rady k výchove im dávajú odborníci

Viac ako 120 náhradných rodičov a ich detí sa zišlo v Hronci v okrese Brezno na týždňovom rekreačno-vzdelávacom pobyte náhradných rodín. V poradí už 12. ročník podujatia organizuje Asociácia náhradných rodín (ANR).

Katarína Oravská

Podľa predsedníčky ANR Kataríny Kuchťákovej pobyt organizujú preto, aby náhradní rodičia dostali pre svoje rodičovstvo aj kus odbornosti. „Náhradní rodičia prijímajú do svojej rodiny opustené dieťa z detského domova. Toto dieťa má za sebou veľakrát ťažké traumy zo svojej biologickej rodiny, nesie si so sebou smútok z toho, že ho opustili jeho najbližší a vo svojej malej hlávke rieši veci, ktoré väčšina z jeho rovesníkov nevie a nemôže pochopiť,“ uviedla. „Preto je dôležité, aby jeho náhradní rodičia vedeli, ako sa vyrovnať s jeho smútkom, strádaním, s jeho otázkami aj s jeho revoltou,“ dodala.

Každý rok zavítajú na tento pobyt aj odborníci, ktorí sú ochotní a pripravení pomáhať náhradným rodičom v tom, aby rodičovstvo zvládali pripravení a s pozitívnymi emóciami, a aby ich prijaté ratolesti zažívali šťastné detstvo. „Na tohtoročný letný pobyt prijal pozvanie docent Jozef Hašto – popredná osobnosť slovenskej psychiatrie, ktorý sa bude s rodičmi zhovárať o vzťahovej väzbe,“ uviedla ďalej Kuchťáková.

V ďalších blokoch budú s rodičmi pracovať terapeutka Zuzana Vasičáková Očenášová, ktorej témou bude pohyb, tanec a reč tela a aktivistka a publicistka Janette Maziniová, ktorá bude diskutovať na tému „inakosť“. A pokiaľ sa rodičia budú vzdelávať, pre ich 70 detí pripravil tím vyškolených dobrovoľníkov program plný zábavy a poučenia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Komentáre k článku