Samospráva

Aj vám tečú skôr nervy ako číra voda? Na Horehroní sa množia prípady jej zníženej kvality

Množiace sa prípady porúch, zníženej kvality prípadne nedostatku pitnej vody v obciach prinútili starostov konať.

Ilustračný obrázok k článku Aj vám tečú skôr nervy ako číra voda? Na Horehroní sa množia prípady jej zníženej kvality
Zdroj: Pixabay.com

Množiace sa prípady porúch, zníženej kvality prípadne nedostatku pitnej vody v obciach prinútili viacerých starostov Horehronia konať. Iniciovali preto stretnutie so zástupcami Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti, aby našli spoločné riešenie.

Regionálnemu združeniu miest a obcí Horehronia sa nepáči nedostatočná komunikácia a nejasné výkony vodárenskej prevádzkovej spoločnosti.

Prví na rane

Stalo sa vám niekedy, že ste otočili vodovodný kohútik a z potrubia vytiekla v lepšom prípade hrdzavá a v tom horšom žiadna voda? Čo ste urobili ako prvé? Volali na mestský alebo obecný úrad? Tak patríte medzi väčšinu. Jednotlivým samosprávam Breznianskeho okresu už ale došla trpezlivosť a rozhodli sa prestať znášať zodpovednosť za vopred neohlásené kroky tretej strany.

„Regionálne združenie miest a obcí Horehronia má dlhodobé problémy s kvalitou vody a samozrejme vždy sme za to od občanov ako prví bombardovaní my, starostovia obcí,“ povedala predsedníčka RZMOH Tatiana Čontofalská. Podľa nej však nie sú zo strany Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti (StVPS) včas informovaní o odstávkach prípadne opravách na vodovodnom potrubí, takže túto skutočnosť nemôžu avizovať ani svojím obyvateľom. Situáciu sa preto rozhodli operatívne riešiť s nadriadeným orgánom StVPS Stredoslovenskou vodárenskou spoločnosťou (StVS), ktorej akcionármi sú aj samotné obce.

Chcú byť informovaní

Okrem komplexnej rekonštrukcie vodárenskej infraštruktúry a nutnosti legislatívnych zmien v oblasti zjednotenia platieb za dodávky pitnej vody zástupcovia miestnych samospráv otvorili hneď niekoľko tém súvisiacich napríklad s ich kontrolnými kompetenciami či so znižujúcou sa výdatnosťou vodných prameňov.

„Týmto spôsobom sme chceli vytvoriť tlak na to, aby si prevádzková spoločnosť začala svoju prácu vykonávať tak, ako má. Navyše naozaj musíme začať ľudí nabádať k tomu, aby začali s vodou šetriť, pretože otočenie kohútika možno bude už o pár rokov problém,“ skonštatovala Čontofalská.

Rokovanie s predstaviteľmi StVS na čele s generálnym riaditeľom Vladimírom Svrbickým na pôde mestského úradu v Brezne napokon prinieslo viacero pozitívnych záverov.

Vodári budú obciam vopred nahlasovať odstávky, práce na odkaľovaní či opravách vodovodných systémov a samosprávy budú mať možnosť ich výkony, ako aj samotnú kvalitu vody kontrolovať.

Ilustračné foto, pixabay.com

Zdroj: brezno.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM