Pondelok 22. júl 2019 Magdaléna  14 °C
Eliška Šándorová Samospráva

Brezno rozkvitne do krásy, samospráva vysádza niekoľko druhov stromčekov, FOTO

Každý kúsok prírody a zelene v meste je vítaný. Samospráva Brezna vysádza v niektorých lokalitách krásne stromčeky.

Ilustračný obrázok k článku Brezno rozkvitne do krásy, samospráva vysádza niekoľko druhov stromčekov, FOTO
7
Galéria

Výstavbe nových bytov či budov v slovenských mestách stoja v ceste neraz i stromy. Preto je každý kúsok zelene vzácny. Vedia o tom aj Brezňania. Nie je to tak dávno, keď o stromčeky museli doslova bojovať.

V areáli na Banisku rodičia od roku 2014 sadili stromčeky pre svoje narodené deti. Táto aktivita občianskeho združenia Horehronská banská cesta v jarných a jesenných mesiacoch sa už stala v Brezne tradíciou. Posadili tak asi osemdesiat ovocných drevín a kríčkov, a to hlavne jablone, hrušky, slivky, čerešne, orech a morušu. Takmer všetky však postihol krutý osud presne pred rokom, kedy väčšina z nich vyschla z dôvodu podrytia diviakmi a obhryzenia hlodavcami.

Práve v týchto dňoch sa v meste na Horehroní urodí prírodná krása v podobe 170 kusov listnatých stromov. Pôjde o deväť druhov: drieň, okrasná jabloň, magnólia, pagaštan, hrab, dub.

„Stromy sa vysádzajú v lokalitách Štvrť Ladislava Novomeského, starý cintorín, nábrežie Hrona/dopravné ihrisko a pokračovať budeme na Mazorníku,“ informuje na sociálnej sieti samospráva Brezna.

Ak by ste sa pýtali, prečo iba tam a nie aj niekde inde, tak je na to dôvod. Ako ďalej vysvetľuje mesto, kvôli rozvodu sietí nie je možné vysádzať zeleň kdekoľvek, aby ich korene stromov nepoškodili.

Foto: FB Mesto Brezno

Výsadba stromčekov v Brezne
7
Galéria
Zdroj: brezno.dnes24.sk