Správy

Chrípka stúpla skoro dvojnásobne, trápi ľudí najmä v Brezne

Chorobnosť trápi predovšetkým ľudí v produktívnom veku a školákov.

Ilustračný obrázok k článku Chrípka stúpla skoro dvojnásobne, trápi ľudí najmä v Brezne
Zdroj: TASR

Výraznejší vzostup chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO), ale najmä chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO), zaznamenali počas tohto týždňa epidemiológovia v Banskobystrickom samosprávnom kraji.

Chrípka stúpla takmer dvojnásobne, čo zrejme signalizuje začiatok tohtoročnej chrípkovej sezóny. TASR o tom informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

Podľa analýzy hlásení 55 percent lekárov pre deti a dorast a 41 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých v kraji na ARO je v súčasnosti chorých 4593 ľudí, čo predstavuje prepočítanú chorobnosť 1562 prípadov na 100-tisíc ľudí.

Najviac je ich v okresoch Rimavská Sobota, Lučenec, Zvolen, Brezno a Žarnovica. Chorých na chrípku je aktuálne 389, čo je chorobnosť 133 osôb na 100-tisíc obyvateľov.

Najvyšší počet pacientov majú okresy Detva, Veľký Krtíš a Brezno. Chorobnosť trápi predovšetkým ľudí v produktívnom veku a školákov.

V súvislosti s vývojom odborníci opätovne upozorňujú na potrebu dodržiavať preventívne opatrenia, či už v školách alebo v domácnostiach.

Časté a dôkladné umývanie rúk, vetranie, čistota v kúpeľniach a toaletách by mala byť v chrípkovom období samozrejmosťou. Odporúčajú vo zvýšenej miere konzumovať čerstvú zeleninu a ovocie, ktoré majú dostatok vitamínu C.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie