Festival slobody 2018 pokračuje ďalšími podujatiami, filmovú projekciu uvidia i Brezňania

Hoci sa hlavný program ôsmeho ročníka multižánrového Festivalu slobody v sobotu (10.11.) skončil, jeho podujatia možno navštíviť v nasledujúcich dňoch vo viacerých mestách Slovenska.

Ilustračný obrázok k článku Festival slobody 2018 pokračuje ďalšími podujatiami, filmovú projekciu uvidia i Brezňania
Zdroj: TASR

Podrobnosti pripomenula PR manažérka festivalu Andrea Púčiková. "V dňoch 16. a 17. novembra sa Festival slobody uskutoční v Bardejove a v Spišskej Belej. Okrem premietaní filmov bude súčasťou programu koncert v bardejovskom kultúrno-komunitnom centre Bašta, organizátori programu v spišskobelianskej mestskej kinosále pridajú prednášku historika o období normalizácie,“ uviedla Púčiková.

"Festival slobody v Brezne ponúkne 17. novembra v klube Bombura filmovú projekciu a koncert,“ dodala.

V Bratislave sú v spolupráci s partnermi festivalu pripravené ešte dve sprievodné podujatia. "Prostredníctvom spolupráce s Českým centrom v Bratislave si záujemcovia môžu v Miestnej knižnici Petržalka pozrieť až do 15. decembra výstavu Pražská jar 1968, režim na Železnej opone zasa pripomenie podujatie Víkend zatvorených hraníc, ktorý 17. novembra symbolicky uzavrie hranicu na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi,“ informovala.

Hlavný program festivalu sa konal od 5. do 10. novembra 2018. Ťažiskom tohtoročného programu bol rok 1968 – československá jar a následná okupácia.

Na diskusii Za vašu a našu slobodu, ktorá sa vo štvrtok 8. novembra uskutočnila v bratislavskej Novej Cvernovke, sa zúčastnili hlavní hostia festivalu – Pavel Litvinov, Joanna Helander a Zoltán Bíró.

Všetci traja v roku 1968 otvorene protestovali proti okupácii Československa a za vyjadrenie názoru sa vo svojich krajinách – v Sovietskom zväze, Poľsku a Maďarsku – dočkali prenasledovania a potrestania. "Ich odvahu ocenil Ústav pamäti národa ďakovnými listami a odovzdaním pamätných medailí, ktoré prevzali z rúk podpredsedu Správnej rady ÚPN Jána Pálffyho,“ pripomenula Púčiková.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR