Katarína Oravská Kultúra

Filmové lahôdky v breznianskej synagóge: Štartuje premietanie medzinárodných dokumentov

Filmoví nadšenci môžu na pár dní vymeniť klasickú kinosálu za synagógu. Práve v tomto špecifickom priestore opäť štartuje premietanie medzinárodných festivalových dokumentov. Kuknite zoznam, ktoré z nich si môžeme vychutnať aj v Brezne.

Ilustračný obrázok k článku Filmové lahôdky v breznianskej synagóge: Štartuje premietanie medzinárodných dokumentov
Foto: Katarína Oravská

Tri dni štyri dokumentárne filmy o zaujímavých témach z medzinárodného filmového festivalu Jeden svet. Vychutnať si ich môžeme v rámci Breznianskeho kultúrneho leta. Budú sa pritom premietať v unikátnom priestore – v breznianskej synagóge ako súčasť projektu Premietaj aj ty. Vstupné je pritom zadarmo. Tu je zoznam filmov:

Streda 22.7. 20:00

Zelená púšť – o pralesoch na ostrove Borneo a o tom, ako by už nikto z nás nemal ignorovať obrovský problém výrubu pralesov kvôli výrobe palmového oleja. Dokumentárny, Michal Gálik, ČR/ SR, 60 min.

Štvrtok 23.7. 20:00

Útek cez Himaláje – príbeh 6 detí, ktoré v roku 1999 utiekli pred režimom, tak ako tisícky ďalších, cez Himaláje na sever Indie, kde Dalajláma založil pre malých utečencov školy. Tibetskí rodičia sa dodnes snažia zabezpečiť budúcnosť pre svoje deti tým, že sa ich vzdajú a pošlú ich samých na nebezpečnú cestu cez najvyššie hory sveta. Dokumentárny, Maria Blumencron, Nemecko, 2000, české titulky, 30 min.

Štvrtok 23.7. 20:35

Ropa zadarmo? – o rope v extrémne chudobnej Nigérii, devastujúcich ekologických následkoch jej ťažby, prekvapivo neexistujúcom prínose pre miestne obyvateľstvo napriek tomu, že Nigéria má najväčšie zásoby ropy v Afrike ako aj o tom, čo za sebou zanechávajú spoločnosti ťažiace ropu. Dokumentárny, Bankwatch, 2012, 19 min.

Piatok 24.7. 20:00

Vitajte v Lolionde – o afrických Masajoch, ktorí sú bezohľadne vysídľovaní, o ich tradičných pastvinách v oblasti Loliondo odkúpených od skorumpovanej vlády bohatými investormi zo Spojených arabských emirátov a o masajskom boji o právo na užívanie ich tradičných území. Dokumentárny, Morten Vest, Dánsko, 2013, 59 min.

Čítajte tiež:

Filmová nádielka pod holým nebom aj v Brezne: Aké snímky prinesie Bažant Kinematograf toto leto?

Zdroj: TIK Brezno

Jeden svet v Brezne
2
Galéria

Rýchle správy

Najčítanejšie