FOTO: Brezňana Olivera (19) šport najprv nelákal, dnes má aj majstrovský titul v silovom trojboji

Oliver Kurek z Brezna mal kedysi problém zdvihnúť činku jeho niekdajšej hmotnosti. Málo kíl ho, paradoxne, priviedlo k mnohým titulom! Dnes je z neho úspešný športovec.

Eliška Šándorová

Devätnásťročný Oliver pochádza z Rohoznej, mestskej časti Brezna. S nástupom na Strednú odbornú školu informačných technológií v Banskej Bystrici ho trápila hmotnosť – nie však tak, ako tých, ktorí bojujú s kilami navyše.

„Začal som trošku cvičiť, a to z dôvodu, že som bol až príliš chudý a chcel som trochu pribrať. Postupne ma to začalo baviť viac a viac,“ spomína dnes so smiechom Olivier na svoje „ťažké“ začiatky, keďže mal problém zdvihnúť činku. Popri cvičení skúšal viaceré športy, nakoniec sa rozhodol pre powerlifting – silový trojboj.

Silový trojboj je šport pozostávajúci z troch disciplín: drep, tlak na lavičke a mŕtvy ťah.

„Minulý rok som našiel súťaž, na ktorú by som šiel. Začal som sa pripravovať, no potreboval som byť v nejakom klube, aby som mohol súťažiť. Zamieril som do Fitness Sásová v Banskej Bystrici, kde pôsobí klub Kornel hardcore powerlifting na čele s Karolom Repiskym. Začal som s nimi trénovať a moja prvá súťaž bola v októbri 2017 v Častej,“ hovorí o prvých vážnejších športových počinoch.

Už tu zožal úspech. Oliver sa umiestnil na 3. mieste v kategórii do 74 kg. Drep: 150kg, tlak na lavičke 105kg, mŕtvy ťah 205kg. „Súťažím Equip a RAW. V prvom sa používajú pomocne dresy, Raw je bez dresov za použitia iba bandáže na kolená,“ približuje Oliver.

Odvtedy má za sebou mnohé súťaže: Majstrovstvá Slovenska v mŕtvom ťahu, Majstrovstvá Slovenska v tlaku na lavičke, Majstrovstvá Slovenska v trojboji, Majstrovstvá Európy v mŕtvom ťahu.

Doma má na poličke za jeden rok už viaceré ceny:

  • Absolútny majster Slovenska dorastenci v mŕtvom ťahu Equip: kategória do 75kg a 240kg na mŕtvy ťah,
  • Druhé miesto RAW v kategórii s 230 kg mŕtvy ťah, majster Slovenska dorast v kategórii do 75kg v silovom trojboji equip 190 kg drep, 130 tlak na lavičke, 245 kg mŕtvy ťah,
  • Prvé miesto Majstrovstvá Slovenska dorast v tlaku na lavičke do 75kg equip s výkonom 135kg, Majster Slovenska dorast v trojboji do 75 kg, equip 200kg drep, 145kg tlak na lavičke, 230kg mŕtvy ťah,
  • Absolútny majster Európy dorast v mŕtvom ťahu equip pri váhe do 75kg, 230kg mŕtvy ťah a 3. miesto v absolútnom hodnotení dorast majstrovstvá Európy Raw mrtvy ťah 230kg, čo bol zároveň svetový rekord.

A čo ho v súťaži sklamalo? „Bol to môj výkon na Majstrovstvách Európy. Natrénované som mal oveľa väčšie váhy, no nedarilo sa mi. V podstate sa venujem trojboju iba popri škole,“ objasňuje mladý športovec, ktorý koncom mája zmaturoval.

Kým jeho rovesníci budú oddychovať, Oliver o pár týždňov začne s prípravou na ďalšie súťaže, a to hlavne na majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia tento rok v Trnave. A ak sa všetko podarí, Oliver by rád šiel aj na Majstrovstvá sveta do USA.