Kristína Kožiaková Rôzne

FOTO: Na Horehroní vyviera tekuté zlato. Poznáte prameň, ktorý harmonizuje?

Hotový dar prírody ukrýva les pri obci Bacúch. Svoje o tom vedela aj Božena Němcová, po ktorej dostal pomenovanie. Čím je výnimočný?

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Na Horehroní vyviera tekuté zlato. Poznáte prameň, ktorý harmonizuje?
30
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Známy prameň Boženy Němcovej v Bacúchu poznajú viacerí Horehronci. K prameňu prichádza denne množstvo ľudí, ktorí si naberajú vzácnu tekutinu. Pri našej návšteve sme stretli pána, Ladislava ktorý odchádzal s piatimi plnými nádobami vody. „Na bacúšsku vodu chodím odjakživa. Je veľmi chutná a podľa mňa aj telu prospešná,“ prezradil nám.

Podľa dostupných informácií, minerálny prameň objavil v roku 1813 banský radca Berghrát Heider. Voda z prameňa je studená, slabo mineralizovaná, hydrouhličitanovo-chloridová, sodná, uhličitá so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. „Okrem pitného režimu sa neskôr voda z tohto prameňa využívala aj na kúpele a jej účinok sa prejavoval hlavne harmonizáciou vnútorného prostredia ľudského tela,“ uvádza informačná tabuľa, ktorá sa nachádza v blízkosti prameňa.

Kúpele pri prameni

Ako sme sa dozvedeli ďalej, už v polovici 19. storočia boli pri prameni v obci Bacúch vybudované kúpele, ktoré boli bohato využívané na oddych a liečenie. Tieto kúpele zvykla okrem iných navštevovať aj významná osobnosť, česká spisovateľka Božena Němcová, v sprievode národného dejateľa, lekára a spisovateľa Gustáva Kazimíra Zechentera – Laskomerského.

„Prameň bol v roku 1962 pri príležitosti 100. výročia narodenia spisovateľky premenovaný na prameň Boženy Němcovej. Spisovateľka svoje zážitky z pobytu na Bacúchu a vo vtedajších kúpeľoch pútavo opísala v diele Chyže pod horama,“ dočítate sa na informačnej tabuli.

Centrum pltníctva

Chodníčkom len pár metrov cez les sa dostanete k ďalšej zaujímavosti v obci Bacúch, tajchu. Bol vybudovaný v rokoch 1881 až 1886. Tajch bol v minulosti používaný na zachytávanie vody potrebnej na splavovanie dreva. Dnes je objekt schátralý a zostali len zvyšky z pôvodnej podoby.

V čase fungovania priehrady sa obec Bacúch stala najväčším centrom pltníctva na Horehroní.

Pozrite si fotografie prameňa Boženy Němcovej a pozostatky tajchu v našej fotogalérii!

Harmonizujúci prameň v obci Bacúch
30
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie