FOTO, P. Fialková prvýkrát na stupňoch víťazov: Prežívam krásny vrchol sezóny!

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová zavŕšila seriál Svetového pohára 2. miestom v celkovom poradí. Vynikajúci výkon sprevádzal P. Fialkovú, ktorá stali na stupni víťazov.

Ilustračný obrázok k článku FOTO, P. Fialková prvýkrát na stupňoch víťazov: Prežívam krásny vrchol sezóny!
Zdroj: TASR

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová zavŕšila seriál Svetového pohára 2. miestom v celkovom poradí, keď ju predstihla o tri body Fínka Kaisa Mäkäräinenová.

Úspech slovenského biatlonu podfarbila Paulína Fialková, v nedeľňajších záverečných pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km trati druhá, od prvej Bielorusky Darji Domračevovej ju delilo 1,8 sekundy, tretia skončila Francúzka Anais Chevalierová (+6,6).

Na 11. mieste finišovala Kuzminová (+36,4), na šiestom Mäkäräinenová (+17,4), ktorá okrem veľkého glóbusu získala aj malý za disciplínu „mass“.

Prvýkrát v živote

Vynikajúci výkon sprevádzal P. Fialkovú (1–0–0–0), ktorá sa snažila sezónu uzavrieť pekným výsledkom. Ani ona si nechcela znepríjemniť priebeh na strelnici.

Snažila sa uvoľniť, na nič nemyslieť, len sa dokonale sústrediť. Po tretej streľbe sa posunula už na štvrté miesto a siahala za najvýraznejším umiestením v kariére. Po záverečnej „stojke“ figurovala na 2. priečke, 1,7 sekundy za Chevalierovou a onedlho ju aj predstihla.

Napokon nestačila len na jedinú, Bielorusku Domračevovú, s 34. triumfom v kariére. Paulína Fialková skončila so životným úspechom prvýkrát v živote na stupňoch víťazov. Jej doterajšie maximum boli tri piate priečky, vrátane ZOH v Pjongčangu.

Paulína Fialková žiarila v cieli od šťastia: „Je úžasné, čo som zažila a aký výsledok som dosiahla. Som na pódiu a som veľmi šťastná. Na tieto preteky som sa nachystala s veľkou motiváciou. Boli posledné a túžila som vyniknúť, že to bude až takto, s druhým miestom, je o to príjemnejšie. Mám za sebou dobrú sezónu a patrilo sa ju zakončiť výborným výsledkom, mojím najlepším v kariére.“

Kuzminová pri porovnávaní s Mäkäräinenovou tentoraz ťahala za kratší koniec v behu. Pri rovnakej streleckej bilancii s tromi nepresnými zásahmi zvládla Fínka trať o 35,7 sekundy rýchlejšie ako Kuzminová.

V prvom okruhu boli takmer narovnako, v druhom sa rozdiel prehĺbil o vyše šesť sekúnd, v treťom bežali opäť rovnocenne, vo štvrtom stratila Kuzminová sedem sekúnd, rozhodol piaty 2,5 km úsek s 20-sekundovým mankom. Pozornosť si zaslúžila v behu aj P. Fialková s 12. najrýchlejším časom. V rýchlosti streľby boli obe Slovenky od Mäkäräinenovej lepšie o viac ako desať sekúnd, v príprave na ňu o 16.

Kuzminová potrebuje sústredenosť

Kuzminová nachádzala recept na úspech v dokonalej koncentrácii. Už pred štartom sa zapovedala:

„Body do SP neriešim, snažím sa od všetkých bočných vplyvov odbremeniť, aby som toho v hlave veľa nemala. Dokonalé sústredenosť, to je to, čo potrebujem.“ V streľbe sa jej zámer v podstate podaril.

V behu sa snažila udržať kontakt a tým aj rýchlosť: „Dôležitá bola mentálna pripravenosť, aj fyzická. V sezóne som spolu s Kaisou strieľala podobne, s viacerými výkyvmi. Mám však za sebou najúspešnejšiu sezónu v kariére, s tromi olympijskými medailami, zlatom, s dvoma malými krištáľovými glóbusmi. Naskytla sa aj šanca na veľký, na ňu som musela tuho myslieť, aj keď som sa od nej chcela odbremeniť.“

Fialková si užívala

V slovenskom tábore prevládali rozdielne pocity, kým Paulína Fialková si druhé miesto užívala, tím Kuzminovej sa absolútnej radosti oddávať nemohol.

„Paulína si urobila na konci pekný výsledok, na taký sme čakali celú sezónu, áno, na pódiové umiestenie. Aj naň predtým siahala, bola k nemu veľmi blízko, vždy sa však niečo v streľbe udialo. Teraz jej to vyšlo, dokonca bojovala o víťazstvo a aj by ho dosiahla, keby mala inú súperku ako Darju Domračevovú. No a Nasťa, to boli nervy, tam to bolo vidno, no nielen u nej, ale aj u Kaisy Mäkäräinenovej. Na poslednej streľbe sa rozhodlo, Nasťa s kolom, Kaisa čisto, ušetrila sily a vo finiši už letela do cieľa,“ povedala trénerka reprezentácie Anna Murínová.

Zdroj: TASR

Odporúčame