Kristína Kožiaková Šport Šport

VIDEO: Pavol z Mýta má poriadne adrenalínové hobby: Učarovali mu kaňony

Horehronec Pavol Černý sa venuje vskutku neobvyklému športu. Aké zranenie sa mu už prihodilo a na ktorý prejdený kaňon je najviac hrdý?

Ilustračný obrázok k článku VIDEO: Pavol z Mýta má poriadne adrenalínové hobby: Učarovali mu kaňony
Zdroj: Palo Černý

Nie je rodený Horehronec, ale Horehronie mu prirástlo k srdcu a býva tu už viac ako 10 rokov. Šport, ktorému sa venuje Pavol Černý, sa nazýva kaňoning. Viac o tomto adrenalínovom dobrodružstve nám porozprával viac.

Ako si sa dostal ku kaňoningu?

S mojím otcom sme začali ponúkať komerčný rafting v zahraničí v Rakúsku a Slovinsku. Kaňoning tam už fungoval a tým, že sme mali vždy blízko k horám a vode, tak nám prirástol k srdcu. Tým, že sme mali skúsenosti z hôr a z lezenia, pre nás nebol kaňoning ťažký. Skúsili sme a už nám to aj zostalo.

O čo ide v kaňoningu?

Ide o prechod potoku z jedného bodu do druhého. Samozrejme, ten potok môže vyzerať akokoľvek. Niekde sú vodopády, menšie či väčšie. Niektoré sa dajú skočiť, niektoré sa šmýkajú po zadku, niektoré treba zlaniť. Je pár takých, ktoré vyzerajú ako jaskyňa a sú zavreté, ďalšie sú krásne slnečné.

Dá sa tento šport robiť aj niekde na Slovensku?

Nie, ale v podstate je to kvôli legislatíve. Určite by sa našli miesta, kde by sa dal kaňoning robiť ako napríklad Slovenský raj, prípadne Vysoké Tatry. Oficiálne tento šport na Slovensku neexistuje.

Čo ťa najviac fascinuje. Nebojíš sa?

Mňa na kaňoningu najviac lákajú skoky. Samozrejme, aj zlaňovanie vodopádu nieje na zahodenie, ale popri tom, koľko som už nazlaňoval, mi to nepríde nijako obzvlášť fascinujúce a lákavé. Skoky majú niekedy aj cez 20 metrov a to je naozaj niečo pre mňa. Výšok sa nebojím, hoci sa nepovažujem za obzvlášť dobrého lezca. Kedže sa od mala pohybujem v horách príde mi to prirodzené.

Je kaňoning náročný?

Na kaňoning treba vedieť robiť s lanom, poznať terén a ovládať horolezecké techniky. Na Slovensku nezískaš certifikát alebo povolenie. Ako som už spomínal, nie je na to legislatíva. Keď robíme kaňoning komerčne, riadime sa zákonmi danej krajiny.

Prihodilo sa ti už aj nejaké zranenie?

Raz som mal zlámanú ruku, inak sa mi nič vážne nestalo.

Na ktorý kaňon, ktorý si prešiel, si najviac hrdý. Existujú nejaké TOP?

Tento šport nie je až tak merateľný, ako napríklad beh na 100 metrov. Existuje rebríček TOP 10 kaňonov na svete, ktoré sa považujú za naj. Z toho mám tri prejdené. Najviac som hrdý na kaňon, ktorý je vo Švajčiarsku z oblasti Ticino a volá sa Lodrino. Ten pocit, keď sa na konci vyzlečiete z neoprénu a je to za vami, to si cením najviac.

Pozrite si v našej fotogalérii zábery kaňoningu v podaní Pavla aj jeho video skoku do rieky!

Môže vás zaujímať:

Brezňania môžu víkend prežiť naplno. Prehľadný ťahák akcií na voľné dni

V Brezne zažijeme najkrajšiu noc roka. Na oblohe sa odohrá úchvatné divadlo

Takýto skok doma určite neskúšajte :)
1
Galéria
Adrenalínvé zoskoky aj zľanovanie. Takto vyzerá obľúbený šport Mýťana Palvla
10
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie