Ilustračný obrázok k článku FOTO: V Brezne máme hotové klenoty. 5 budov, ktoré doslova dýchajú históriou
17
Galéria

FOTO: V Brezne máme hotové klenoty. 5 budov, ktoré doslova dýchajú históriou

Žijeme v meste bohatom na prírodné krásy. V Brezne, opradenom históriou, sa však nachádza aj množstvo pamiatok. Spoznajte 5 z nich!

Rôzne Správy
Rôzne Správy

FOTO: V Brezne máme hotové klenoty. 5 budov, ktoré doslova dýchajú históriou

Žijeme v meste bohatom na prírodné krásy. V Brezne, opradenom históriou, sa však nachádza aj množstvo pamiatok. Spoznajte 5 z nich!

Ilustračný obrázok k článku FOTO: V Brezne máme hotové klenoty. 5 budov, ktoré doslova dýchajú históriou
17
Galéria

Od prvej zmienky o Brezne, sa do dejín mesta vpísalo mnoho riadkov. Malo česť byť domovskou pôdou a pôsobiskom mnohých významných osobností slovenského národa. Vďaka dejinám si môžeme spomenúť, poučiť sa, dozvedieť sa viac aj prostredníctvom stále existujúcich pamiatok. Veľa z nich je dnes po rekonštrukcii, čo im pridalo na kráse.

Meštiansky a roľnícko-remeselnícky dom na Námestí M.R. Štefánika

(FOTO v galérii č. 1 – 3)

Od roku 1855 do roku 1861 bola budova pôsobiskom Gustáva Zechentera-Laskomerského. Pretože si brezniansky ľud jeho tamojšie pôsobenie váži, na fasáde je osadená pamätná tabuľa. Podpivničený, trojtraktový poschodový dom v suteréne ukrýva zamurovanú studňu. Slúžila na zachytávanie podzemnej vody. Budova v roku 1779 prešla požiarom, pričom 29. septembra 1858 s ďalšími štyridsiatimi domami vyhorela. S ňou aj izby, kuchyňa a ordinácia Zechentera-Laskomerského, ktoré vtedy mal v podnájme.

Židovská synagóga na Štúrovej ulici

(FOTO v galérii č. 4 – 6)

Budova obdĺžnikového pôdorysu ponúka vchod zvaný „puliš“. V roku 1901 bol položený prvý kameň tejto stavby podľa projektu Alojza Payerbergera. V roku 1902 bol chrám vysvätený. Nad vstupom bol pôvodne umiestnený maľovaný nadpis v hebrejčine: „Toto je brána Hospodinova, ňou spravodliví vchádzajú“. Počas opráv v roku 1930 boli fasády omietnuté vtláčanými linkami. Na omietke vytvorili iluzívne kvádrovanie. Svojmu účelu prestala slúžiť v roku 1942 .

V rokoch 1950– 1984 mal v priestore synagógy poľnohospodársky nákupný sklad obilia a z interiéru bolo odstránené takmer všetko pôvodné zariadenie. V roku 1984 Brezno odkúpilo objekt od Ústredný zväz židovských náboženských obcí, potom v roku 1996 začali práce na obnove. Synagóga roky slúžila ako mekka kultúry a umenia.

Evanjelický kostol

(FOTO v galérii č. 7 – 10)

Sakrálna stavba v duchu klasicistického štýlu pochádza z rokov 1785 až 1787. Ako tolerančný kostol nesmel mať postavenú vežu. Veža pochádza až z roku 1806. Úpravami prešiel v dobe medzi 1863–1864 a v roku 1906. Pri kostole sa nachádza aj farský dom. Záhrada v okolí kostola je plná stromov. Ohradzuje ju plot kombinovaný múrom a kovaným plotom. Známi spisovatelia, ale aj evanjelický farári Ján Chalupka a Martin Rázus v tomto kostole vykonávali obrady.

Kostol na Bráničke (pod Dúbravkou)

(FOTO v galérii č. 11 – 13)

Kostol bol postavený okolo roku 1520. Múr okolo kostola okolo roku 1578. V časoch náboženských rozporov prechádzal z rúk do rúk. 9. apríla 1779 bol zničený veľkým požiarom. Z kostola ostala len svätyňa, ktorú neskôr pretvorili v kaplnku. Pôvodne bol chrám blahoslavenej Panny Márie vystavaný v neskorom gotickom slohu. Meral štyridsať metrov na dĺžku, jedenásť na šírku a jedenásť metrov na výšku. Svätyňu dali zasklepiť a tridsaťštyri metrov dlhá a deväť a pol metra široká loď bola opatrená drevenou povalou.

Budova Starej radnice

(FOTO v galérii č. 14 – 16)

Základy pamiatky boli renesančné. Radnicu v rokoch 1779 postihol požiar. Podľa plánov staviteľa Petra Grossanana na jej mieste postavili novú radnicu. Fasáda sa hrdí pamätnou tabuľou, ktorá pripomína pobyt J.M.Hurbana v roku 1849. Začiatkom 20. storočia mala byť budova zvýšená o jedno poschodie. O niečo neskôr, v 30-tych rokoch 20. storočia, ju chceli zbúrať. Spomínané úkony sa neuskutočnili. Dvojpodlažná budova s arkádou na prízemí sa tak uchovala. Štíhle pilastre rozmiestnené po obvode pri vstupe členia fasádu. Nad slepým oknom sa nachádza kamenný znak mesta z Hrončianskej – južnej brány mestských hradieb. V radnici dnes môžete preskúmať Národopisnú expozíciu spadajúcu pod Horehronské múzeum.

Zaujímavosť: Dátum 9.4.1779 pripomína mestu veľké nešťastie. Pri veľkom požiari zhorelo 113 domov, (ako sme už spomínali) kostol na Dúbravke, fara, radnica, hostinec, pivovar a tri zo štyroch brán mestského opevnenia.

Pozrite si breznianske pamiatky v priloženej fotogalérii!

V OBRAZOCH: Budovy, ktoré v Brezne dýchajú históriou
17
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín