Katarína Oravská Rôzne

Heľpa bude modernizovať verejné osvetlenie: Zníži sa tak spotreba energie aj náklady na údržbu

Horehronská obec Heľpa bude modernizovať skoro 30-ročné verejné osvetlenie. Ušetria viac ako 2 000 eur. Na modernizáciu použijú peniaze z eurofondov.

Ilustračný obrázok k článku Heľpa bude modernizovať verejné osvetlenie: Zníži sa tak spotreba energie aj náklady na údržbu
Zdroj: TASR

Verejné osvetlenie slúži občanom Heľpy už 27 rokov

Nie všetko čo je staré, je aj dobré. Obec Heľpa sa rozhodla vymeniť staré osvetlenie za nové, ktoré je energeticky úsporné. Celková spotreba energie klesne o viac ako 50.000 kWh. „Výrazne sa zníži spotreba elektrickej energie a taktiež budú nižšie náklady na údržbu verejného osvetlenia v priemere o 2 496, 23 eur ročne,“ povedala projektová manažérka obce Mária Kemková. Súčasné verejné osvetlenie v obci slúži od roku 1986. Heľpa na projekt získala prostriedky z eurofondov v sume 108.800 eur. Finančná spoluúčasť obce je päťpercentná. Výberové konanie na dodávateľa prác už prebehlo a posudzuje ho Slovenská inovačná a energetická agentúra.

Pribudne skoro stovka nových svietidiel

Podľa slov Kemkovej hneď, ako bude odsúhlasená verejná súťaž, začne sa na osvetlení pracovať. „Realizácia projektu spočíva vo výmene starých svietidiel a doplnení svietidiel za úsporné s vysokotlakovou sodíkovou výbojkou a elektronickým predradníkom, pomocou ktorého bude možné regulovať príkon svietidiel a ostatného zariadenia,“ priblížila Kemková. Obec má teraz 224 svietidiel. Po modernizácii ich má byť 320. Vymenia sa aj rozvádzače verejného osvetlenia. „V nových rozvádzačoch sa bude spínanie realizovať fotobunkou,“ dodala Kemková.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie