Inšpektori SIŽP vlani odhalili nedostatky pohonných látok v 5 prípadoch

Inšpektori Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) zistili v roku 2017 nedodržanie predpísaných parametrov v piatich vzorkách pohonných látok, ktoré odobrali na čerpacích staniciach.

Ilustračný obrázok k článku Inšpektori SIŽP vlani odhalili nedostatky pohonných látok v 5 prípadoch
Zdroj: TASR

Vyplýva to zo správy o kontrole kvality palív. V troch prípadoch išlo o naftu, v dvoch o LPG. Na jednej z bratislavských čerpacích staníc mala nafta príliš nízke oktánové číslo.

V nafte pri Brezne zas inšpektori zistili prekročený limit metylesterov mastných kyselín. Rovnaký problém odhalili na stanici vo Veľkej Lomnici. Problémy s koróziou na medenom pliešku a tlakom v nádobách na LPG identifikovala SIŽP v Dargove a Nemšovej.

Dokopy inšpekcia podnikateľom, ktorí na trh uvádzajú pohonné látky, v roku 2017 uložila 11 pokút v celkovej výške 11 500 eur. Časť pokút však pochádza z kontrol v roku 2016, pri ktorých rozhodnutia nadobudli právoplatnosť až v minulom roku.

V prípade, že má občan pocit, že pohonné látky nespĺňajú predpísané parametre, môže sa obrátiť na SIŽP, prípadne na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

Ak je človek presvedčený, že k poškodeniu motora jeho auta prišlo v dôsledku nekvalitného benzínu alebo motorovej nafty, môže náklady na opravu auta vymáhať súdnou cestou v občianskoprávnom konaní na základe písomného stanoviska autoservisu, v ktorom si dá auto opraviť. V roku 2017 vykonali inšpektori 156 kontrol.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR