Kristína Kožiaková Rôzne

Keď príroda prekvapuje: Prírodné zaujímavosti z obcí pri Brezne, o ktorých vie málokto

Hneď niekoľko obcí blízko nášho mesta skrýva vo svojich zákutiach prírodné bohatstvá, o ktorých mnohí nevieme, hoci ich máme pod nosom. Vybrali sme niekoľko najzaujímavejších prírodných unikátov regiónu. Poznáte ich?

Ilustračný obrázok k článku Keď príroda prekvapuje: Prírodné zaujímavosti z obcí pri Brezne, o ktorých vie málokto
Zdroj: TASR

V katastri obce Dolná Lehota nájdeme nádherný no málo známy Vajskovský Vodopád, leží vo Vajskovskej Doline v Nízkych Tatrách. Výška vodopádu je 9 metrov a nachádza sa v nadmorskej výške 1200 mnm. Vajskovská dolina nieje veľmi navštevovaná a tak aj Vajskovský vodopád zostáva skrytý a málo známy aj pred domácimi. Vajskovská dolina patrí k najkľudnejším a najčarovnejším dolinám v Nízkych tatrách. K vodopádu vedie turistický chodník z obce Dolná Lehota. Paneská príroda vás očarí no pozor na medvede, ktoré sa tu vyskytujú v hojnom počte.

Dvojicu Predajnianskych vodopádov vytvorila na potoku vo Veporských vrchoch „matka príroda“. Vodopády sú vyhlásené za prírodnú pamiatku a dosahujú výšku 5 a 2,5 metra. K Predajnianskym vodopádom vedie odbočka zo značenej turistickej cesty prechádzajúcej dolinou Predajnianske Čelno. Malé kamenné more, dalšie z krás neživej prírody nájdete v blízkosti vodopádov.

Medzi prírodné zaujímavosti patrí určite aj Jaskyňa mŕtvych netopierov. Je najstaršou a jedinou sprístupnenou vysokohorskou jaskyňou na Slovensku. Jej podzemné priestory ukrývajú okrem klasickej jaskynnej kvapľovej výzdoby i vzácne vulkanické horniny červenohnedej a zelenej farby, v ktorých sú obsiahnuté šošovky achátov. Ďalšou pozoruhodnosťou sú nálezy netopierích kostičiek, nachádzajúcich sa takmer všade. Podľa nich dostala jaskyňa aj pomenovanie. Ich vek sa odhaduje na 6000 rokov. V okrajových častiach jaskyne sa nachádzajú kostrové zvyšky kún, medveďov ba dokonca i kozy.

Prírodná rezervácia Meandre Hrona sú zaujímavým úkazom prírody. Úzke koryto sa kľukatí v nespočetných zákrutách a prúd je často plný malých perejí. Vodný tok sa od svojho priameho smeru odchyľuje a vytvára oblúky, ktoré ležia proti prúdu. Tieto riečne zákruty vznikajúce v miestach malého spádu sa nazývajú meandre. Ich vznik spôsobuje voda, ktorá dlhodobo naráža na brehy a podmieľa ich. Nájdeme ich v blízkosti obce Telgárt.

Chránený areál Meandre Kamenistého potoka sa nachádza 25 km dlhej Kamenistej doline, ktorá je stvorená na cyklotúru. Začína v obci Sihla a tiahne sa najprv severozápadným smerom, následne sa stáča na sever a ústi do doliny riečky Čierny Hron vo Svätom Jáne. Krásne meandre a nádherná príroda sú jedinečným spojením a lákadlom na výlet. Celou jej dĺžkou vedie spevnená asfaltová cesta, z ktorej je vylúčená automobilová doprava. jediné čo zostáva je sadnúť na bicykel a ísť.

Dobročský prales, je miesto ktoré sa vyvíja tisícročia a na ktoré smiete vstúpiť len pohľadom. Prechádzka lesnou cestou a chodníčkom po hranici pralesa, obohatená o odborný výklad turistického sprievodcu je zárukou nevšedného zážitku. Národná prírodná rezervácia Dobročský prales sa nachádza v katastri obce Čierny Balog a je v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny pre verejnosť úplne uzatvorená. Vstup do pralesa je možný len pre odborné exkurzie so sprievodcom.

Foto: Dobročský prales

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM