Jakub Forgács Správy

Krása, čo sa podarilo napriek pandémii: Mladí Brezňania spolupracujú na európskom projekte

Aj napriek pandémií 12–15 roční žiaci spolupracujú s rovesníkmi z Čiech, Poľska, Chorvátska a Cypru. Dokonca sa s nimi aj stretli, hoci iba online.

Ilustračný obrázok k článku Krása, čo sa podarilo napriek pandémii: Mladí Brezňania spolupracujú na európskom projekte
4
Galéria
Zdroj: The Green Hearts

ZŠ s MŠ Karola Rapoša v Brezne bola úspešná pri získaní financovania z programu Erasmus+ a je koordinátorom tohto dvojročného projektu. Aj napriek pandémií 12–15 roční žiaci spolupracujú s rovesníkmi z Čiech, Poľska, Chorvátska a Cypru. Informovala o tom Lucia Gérerová, koordinátorka projektu The Green Hearts zo ZŠ s MŠ Karola Rapoša Brezno.

Zážitkovou formou

Od novembra sa podľa jej slov plánované vzdelávacie aktivity realizujú virtuálnou formou a žiaci spolu komunikujú po anglicky v online priestore.

„Zážitkovou formou sa spolu učia o recyklácií, obnoviteľných zdrojoch energie ako aj o zodpovednej spotrebe,“ uviedla.

Ako ďalej spomenula Gérerová, žiaci majú za sebou už niekoľko zaujímavých aktivít v rámci projektu. V októbri pripravovali návrhy loga projektu na hodine informatiky a zabavili sa eko kvízom. V rámci tvorivých dielní „Erasmusdays“ vyrábali dekorácie z prírodných materiálov a diskutovali o predchádzaní vzniku odpadov. Tieto aktivity sa uskutočnili ešte v čase, keď na školách prebiehala prezenčná výučba na druhom stupni.

„Od novembra sa projektové aktivity presunuli do online priestoru. Žiaci všetkých partnerských škôl vypĺňali rovnaký spotrebiteľský dotazník. Jeho cieľom bolo zistiť aký je ich vzťah k recyklácii, do akej miery vo svojich rodinách triedia odpad a či si napríklad na nákup berú vlastnú tašku,“ uviedla Gérerová so slovami, že zorganizovali virtuálnu návštevu bezobalovej drogérie v Brezne a hľadali spôsoby ako nahradiť mikroténové vrecúška.

Stretli sa online

V pondelok 22. februára 2021 sa podľa jej slov uskutočnilo 90-minútové slávnostné online stretnutie vyše 40 žiakov z partnerských škôl cez platformu Microsoft Teams.

„Každá škola si pripravila prezentáciu o svojej krajine, hlavnom a rodnom meste. Bola to výborná príležitosť vzájomne sa spoznať. Mladí ľudia mali viac ako inokedy predtým potrebu podeliť sa aj o novú skúsenosť z dištančného vzdelávania a lockdownu. Aj keď zatiaľ nemôžu vycestovať za svojimi rovesníkmi do zahraničia, sú radi, že si našli nových kamarátov,“ pokračovala Gérerová a doplnila, že na najbližšom spoločnom stretnutí sa naučia ako vyrábať látkové povoskované obaly, ktoré sú skvelou alternatívou jednorazovej plastovej fólie.

Erasmus+ je programom Európskej únie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport s rozpočtom 14,7 miliárd EUR na obdobie rokov 2014 až 2020, ktorý pokračuje aj v nasledujúcom programovom období Erasmus+ 2021 – 2027. Na Slovensku je program administrovaný organizáciami SAAIC (v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy) a Iuventa (v oblasti mládeže a športu).

Projekt The Green Hearts je financovaný v rámci Kľúčovej akcie 2, ktorá poskytuje školám možnosti spolupráce v rámci Európy.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež

V OBRAZOCH: Žiaci benefitujú z inovatívneho Erasmus+ projektu Zelené srdcia
4
Galéria
Zdroj: The Green Hearts
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM