Barbara Dallosová Správy

Krik v krajskom parlamente: Kotlebov návrh týkajúci sa horehronských obcí neprešiel

Rokovanie krajského parlamentu v jednej z horehronských dediniek sprevádzalo napätie, došlo i k zvýšeniu hlasov. Čítajte, ako skonči apel župana Mariana Kotlebu na krajského policajného riaditeľa i návrh týkajúci sa niekoľkých obcí neďaleko Brezna...

Ilustračný obrázok k článku Krik v krajskom parlamente: Kotlebov návrh týkajúci sa horehronských obcí neprešiel
Zdroj: TASR

Výzva krajskému policajnému riaditeľovi na prijatie operatívnych opatrení proti zločinom páchaným „cigánskymi extrémistami“ a ani vyčlenenie peňazí na pomoc pri zriadení obecnej polície v horehronských obciach Polomka, Závadka nad Hronom a Heľpa neprešli na rokovaní Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). To sa uskutočnilo v pondelok (14.9.) popoludní opäť v Závadke nad Hronom, kde aj pred dvomi týždňami. Vtedy však zastupiteľstvo nebolo uznášaniaschopné a skončilo sa predčasne.

Kotlebova správa

Predsedovi BBSK Marianovi Kotlebovi poslanci väčšinou hlasov zmietli zo stola oba body programu, ktoré mali byť hlavným dôvodom, prečo sa zasadnutie koná práve na Horehroní. Rokovanie sprevádzalo napätie medzi predsedom BBSK a časťou poslancov, došlo aj k zvýšeniu hlasov.

,,Dňa 19. augusta 2015 cigánsky extrémista v horehronskej obci Polomka okradol, znásilnil a brutálne zavraždil 50-ročnú matku troch detí, len niekoľko metrov od jej domova. Tento prípad nie je prvý a nebude ani posledný, ak polícia neprijme účinné opatrenia na zamedzenie cigánskeho teroru. Naopak podobné tragické prípady sa budú len stupňovať. Slušní ľudia v našom kraji už majú dosť sladkých rečí, ktoré nič neriešia. Potrebujú vidieť skutky, ktoré prinesú ich rodinám vytúžený pokoj a bezpečnosť," uvádza sa v dôvodovej správe, ktorú predkladal Kotleba.

Je to politický hyenizmus, tvrdí poslanec Motyčka

Podľa krajského poslanca Ľubomíra Motyčku (nezávislý) väčšina poslancov oba spomínané body vnímala ako politickú záležitosť predsedu BBSK a „plnenie jeho volebného programu“, preto tieto body presunuli až na záver rokovania.

,,Poviem úprimne, ja som sa s ním povadil a rovno som mu povedal, že je to politický hyenizmus. Smrť ženy zneužíva na niečo také, pridali sa aj iní kolegovia. Ešte to nazve aj cigánskym extrémizmom. To je podľa mňa vyvolávanie nenávisti, násilia a zla, na čo on sa rozzúril. Ale aj ja viem kričať," konštatoval Motyčka.

Emotívnu diskusiu ukončila predsedníčka väčšinového klubu v krajskom parlamente Smer-SD, KDH Ľubica Laššáková, ktorá navrhla pozvať na jedno z najbližších zastupiteľstiev BBSK krajského policajného riaditeľa Mariana Slobodníka a prediskutovať s ním bezpečnostnú situáciu v kraji.

Vystúpili i starostovia

Kotlebovi neprešla ani téma vyčlenenia 30 000 eur na zriadenie obecných polícií, od ktorých si sľuboval bezpečnosť, poriadok, ochranu života a zdravia obyvateľov. Ako pre uviedol Motyčka, suma 30 000 eur pre tri horehronské obce je veľmi málo.

,,Vystúpili starostovia dotknutých obcí, ktorí rozumne a vecne hovorili, ako si oni predstavujú riešenie," poznamenal poslanec. Starostovia by údajne skôr privítali zriadenie ešte jednej policajnej stanice medzi Breznom a Pohorelskou Mašou. Jeden zo starostov tiež zdôraznil význam rómskych občianskych hliadok, ktoré sa u nich osvedčil. Krajský parlament napokon schválil iba vecné a praktické veci, teda uznesenia nevyhnutné pre chod kraja.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Najčítanejšie