Správy

Lesníci si na cintoríne pripomenú kolegov, pribudne 11 nových mien

S blížiacimi sa dňami, ktoré sú spomienkou na zosnulých, si lesníci v utorok (29. 10.) uctia svojich kolegov.

Ilustračný obrázok k článku Lesníci si na cintoríne pripomenú kolegov, pribudne 11 nových mien
23
Galéria

Lesníci si v utorok (29. 10.) uctia svojich kolegov, ktorí prišli o život pri práci v lese. Pietny akt sa uskutoční na symbolickom cintoríne v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu. TASR o tom v pondelok informoval Pavel Machava, vedúci odboru komunikácie štátneho podniku Lesy SR, Banská Bystrica.

„V tomto roku pribudne na cintoríne 11 nových mien. Ide prevažne o tragické úmrtia z posledných rokov, ale aj dva prípady z čias druhej svetovej vojny, ako aj úmrtie lesníka, ktorý zahynul koncom 19. storočia rukou pytliaka,“ priblížil Machava.

Symbolický cintorín vybudovali Lesy SR v roku 2004, tvorí ho skalné bralo, cez ktoré preteká vodopád. Na ňom sa nachádza kovový kríž v tvare kmeňa stromu a nápis: Večne im spievajú lesy. Súčasťou cintorína je aj zvonica, ktorej bronzový zvon odlial majster Viliam Nemky z Hronca.

„Na tabuľkách cintorína sa nachádzajú mená lesníkov a lesných robotníkov, ktorí prišli o život pri práci v lese na Slovensku. Pracovníci skanzenu pridávajú mená obetí na žiadosť pozostalých, prípadne po dohode s nimi v prípade starších prípadov. Ku koncu minulého roka sa na cintoríne nachádzalo 376 tabuliek s menami obetí,“ dodal Machava.

Večne im spievajú lesy
23
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie