Sobota 20. júl 2019 Iľja/Eliáš  19 °C
Katarína Oravská Samospráva

Ľudovít Kaník pre Brezno24: Rodinám chce zvýšiť čistý príjem o 200 eur

Poslanec NR SR Ľudovít Kaník sa rozhodol kandidovať na župana. Aktuálne v našom kraji navštevuje zastupiteľstvá, aby sa oboznámil cez poslancov s problémami občanov. Za najväčšie súčasné problémy považuje hrozivú nezamestnanosť a zle nastavený sociálny systém.

Ilustračný obrázok k článku Ľudovít Kaník pre Brezno24: Rodinám chce zvýšiť čistý príjem o 200 eur
Zdroj: Webnoviny.sk

V sobotu oficiálne ohlásil svoju kandidatúru na post banskobystrického župana poslanec Národnej rady SR zo strany SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. Informovali sme vás o tom v článku Kaník ohlásil kandidatúru na župana: Postu poslanca by som sa nevzdal, platu áno. Ako svoju prioritu po prípadnom víťazstve vo voľbách Kaník uviedol boj s nezamestnanosťou. Aj o tejto téme chcel v pondelok diskutovať s poslancami nášho mestského zastupiteľstva. Nedostal však zelenú a preto sa zúčastní aj ďalšieho zasadnutia breznianskych poslancov.

Hrozivú nezamestnanosť možno podľa Kaníka zvrátiť

Po neúspešnom Kaníkovom vystúpení na pôde zasadačky Mestského zastupiteľstva v Brezne, sme sa poslanca opýtali, čo bolo podnetom jeho vystúpenia v našom meste. „Už som absolvoval viac než 30 takýchto rokovaní od malých dediniek po veľké mestá v našom kraji, pretože ma zaujímajú problémy občanov a poslanci samospráv, ktorí sú priamo volení občanmi, sú tí najbezprostrednejší zástupcovia občanov. Zároveň mám návrhy, ako problémy riešiť,“ povedal Kaník. Za najväčší problém považuje hrozivú nezamestnanosť. Podľa jeho slov ju však možno zvrátiť. „Nie je to nejaký údel osudu, s ktorým nevieme nič robiť. Banská Bystrica bola dakedy priemyselný región, ľudia tu mali množstvo pracovných miest vo výrobných podnikoch. Dnes z toho zostali len torzá a situácia je veľmi zlá. Tak isto veľmi radikálne upadlo poľnohospodár­stvo,“ skonštatoval poslanec NR SR.

Zmeniť chce aj sociálny systém

Druhý veľký balík problémov predstavuje podľa Kaníka náš súčasný sociálny systém. „Tento kraj veľmi silne pociťuje následky zle nastaveného sociálneho systému, ktorý vytvoril situáciu, že tí ktorí sa spoliehajú len na príjem zo sociálnych dávok majú mnohokrát rovnaké príjmy alebo aj lepšie ako tí, ktorí tvrdo pracujú a starajú sa o svoju rodinu zodpovedne a živia ju prácou,“ myslí si poslanec. Kaník sa podľa jeho slov snaží odstrániť tento nešvár aj prostredníctvom množstva podaných návrhov zákonov. „Chcem aby sme zmenili zákon a spojili príjem zo sociálnych dávok s príjmom z práce, to znamená s platom a tak pomohli všetkým nízko príjmovým kategóriám zamestnancov v našom kraji. V tomto regióne nie je práca za minimálnu mzdu výnimočnou záležitosťou, práve naopak. V takomto prípade by sme rodinám odkázaným na takýto nízky príjem zvýšili čistý príjem zhruba o 200 eur a spolu s ďalšími pozitívnymi zmenami by sme zvýšili motiváciu pracovať, zvýšili ich sociálny status a zlepšili ich život,“ uzavrel poslanec NR SR Ľudovít Kaník.

Zdroj: Dnes24.sk