Katarína Oravská Kultúra

Medzinárodné festivalové dokumenty i v Brezne: ZOZNAM filmov, ktoré si tento rok vychutnáme v synagóge!

Aj tento rok sa počas teplých letných večerov niekoľko snímok prenesie z klasickej kinosály na plátno do synagógy. Premietať sa budú vybrané dokumenty z medzinárodného festivalu.

Ilustračný obrázok k článku Medzinárodné festivalové dokumenty i v Brezne: ZOZNAM filmov, ktoré si tento rok vychutnáme v synagóge!
Foto: Katarína Oravská

V rámci Breznianskeho kultúrneho leta si budeme môcť okrem iného vychutnať aj štyri dokumentárne filmy o zaujímavých témach z medzinárodného filmového festivalu Jeden svet. Tie sa budú premietať v unikátnom priestore – v synagóge. Vstupné je zadarmo.

Program:

Streda 22.7. 20:00
Zelená púšť – o pralesoch na ostrove Borneo a o tom, ako by už nikto z nás nemal ignorovať obrovský problém výrubu pralesov kvôli výrobe palmového oleja. Dokumentárny, Michal Gálik, ČR/ SR, 60 min.

Štvrtok 23.7. 20:00
Útek cez Himaláje – príbeh 6 detí, ktoré v roku 1999 utiekli pred režimom, tak ako tisícky ďalších, cez Himaláje na sever Indie, kde Dalajláma založil pre malých utečencov školy. Tibetskí rodičia sa dodnes snažia zabezpečiť budúcnosť pre svoje deti tým, že sa ich vzdajú a pošlú ich samých na nebezpečnú cestu cez najvyššie hory sveta. Dokumentárny, Maria Blumencron, Nemecko, 2000, české titulky, 30 min.

Štvrtok 23.7. 20:35
Ropa zadarmo? – o rope v extrémne chudobnej Nigérii, devastujúcich ekologických následkoch jej ťažby, prekvapivo neexistujúcom prínose pre miestne obyvateľstvo napriek tomu, že Nigéria má najväčšie zásoby ropy v Afrike ako aj o tom, čo za sebou zanechávajú spoločnosti ťažiace ropu. Dokumentárny, Bankwatch, 2012, 19 min.

Piatok 24.7. 20:00
Vitajte v Lolionde – o afrických Masajoch, ktorí sú bezohľadne vysídľovaní, o ich tradičných pastvinách v oblasti Loliondo odkúpených od skorumpovanej vlády bohatými investormi zo Spojených arabských emirátov a o masajskom boji o právo na užívanie ich tradičných území. Dokumentárny, Morten Vest, Dánsko, 2013, 59 min.

Čítajte tiež:

Filmová nádielka pod holým nebom aj v Brezne: Aké snímky prinesie Bažant Kinematograf toto leto?

KOMPLETNÝ PROGRAM Breznianskeho kultúrneho leta v júli: Piatkové koncerty, sobotné letné kino aj nedeľné divadielka

Jeden svet v Brezne
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie