Pondelok 22. júl 2019 Magdaléna  15 °C
Správy Samospráva

Ministerstvo zdravotníctva pripravuje zmeny týkajúce sa aj pôrodníc. Čo bude s breznianskou?

Počet pôrodov v regióne má stúpajúcu tendenciu, najhoršie obdobia už majú za sebou. Ako zapadne breznianska pôrodnica do plánov ministerstva?

Ilustračný obrázok k článku Ministerstvo zdravotníctva pripravuje zmeny týkajúce sa aj pôrodníc. Čo bude s breznianskou?
33
Galéria

Ministerstvo zdravotníctvo pripravuje zmeny, ktoré majú začať platiť od 1. júla 2019, dotknú sa aj pôrodníc. Rezort ešte vlani predstavil koncepciu stratifikácie nemocníc, ktorej cieľom je do roku 2030 výrazne skvalitniť ústavnú zdravotnú starostlivosť.

Dobrá správa pre Brezno

Nový projekt by mal podľa ministerstva zabezpečiť vysokú úroveň starostlivosti vo všetkých nemocniciach, ktoré po novom dostanú povolenie poskytovať určitú špecializáciu, iba ak dosiahnu predpísaný minimálny počet výkonov. Zmeny by mali pocítiť aj pôrodnice.

Podľa návrhu ministerstva je pravdepodobné, že kritériom na ich udržanie bude stanovený limit pôrodov na 640 ročne. Tento počet nespĺňa 14 slovenských pôrodníc, medzi nimi aj Brezno, kde evidujú asi 500 pôrodov ročne.

Medzi ďalšie mestá patrí napríklad aj Ružomberok 568 či Liptovský Mikuláš 634. Mamičky aj naďalej budú rodiť v Brezne. O zatvorenie breznianskej pôrodnice sa podľa slov hovorcu Karola Vojtka verejnosť obávať nemusí. Práve naopak, do budúcnosti ju plánujú rozvíjať.

„Počet pôrodov v našom regióne má stúpajúcu tendenciu. Najhoršie obdobia už máme za sebou. V súčasnosti sme síce ešte pod uvedeným limitom, avšak je predpoklad, že o dva roky by sme mali tento limit spĺňať. Súvisí to s rýchlym rozvojom mesta Brezno a s tým spojeným zlepšením životných podmienok. V spolupráci s mestom Brezno sme prerobili aj viaceré úseky našej pôrodnice.“

Už ju modernizujú

Cieľom nemocnice v Brezne je mať modernú pôrodnicu, v ktorej budú poskytovať kvalitnú a empatickú zdravotnú starostlivosť. S jej prebudovaním po stavebnej, technickej i personálnej stránke už začali.

„Pri uvažovaní o lokalizácii pôrodnice je tiež potrebné brať do úvahy vzdialenostné hľadisko. Napr. najvýchodnejšia obec nášho okresu Brezno obec Telgárt je k nám vzdialená skoro 50 km (44 min), do Banskej Bystrice je to cez 90 km (1 h 26 min autom). Doprava z tejto obce na juh do Revúcej alebo na sever do Popradu je pre zložitý horský terén komplikovaná. Taktiež napríklad Revúca nemá ani 300 pôrodov, ak by tam zanikla pôrodnica, severná časť ich okresu by bola určite našou spádovou oblasťou, teda tých 640 pôrodov by sme mali,“ vysvetlil Karol Vojtko.

Rekonštrukcia za viac ako 8,3 milióna eur

Nemocnica v Brezne podľa slov hovorcu aj napriek viacerým problémom je v dobrej kondícii a chce zachovať a rozvíjať celý rozsah doteraz poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Popritom okrem iných noviniek plánuje zväčšiť lôžkový fond liečebne pre dlhodobo chorých, resp. aj vytvoriť nové geriatrické oddelenie.

„Už o niekoľko týždňov začneme s veľkou rekonštrukciou z eurofondov v hodnote viac ako 8,3 milióna eur, pričom cieľom je predovšetkým vybudovanie nového urgentného príjmu, operačných sál a centrálnej sterilizácie. Tiež by sme chceli v rámci našej nemocnice prevádzkovať pracovisko magnetickej rezonancie, čo však bude závisieť od toho, či by nám ho zdravotné poisťovne v plnej miere zazmluvnili,“ dodal na záver Karol Vojko.

Zdroj: Mesto Brezno

Detské oddelenie zmenilo tvár. Maľby na stenách rozžiaria detské očká
33
Galéria
Zdroj: brezno.dnes24.sk