Kristína Kožiaková Kultúra

Mladí vedia, že v našom kraji je to občas ťažké: Nehodili ale flintu do žita, prišli s takýmto nápadom!

Horehronie je žiaľ často nazývané aj ako hladová dolina. Každý o tom vie svoje, aj mladí z breznianskeho okresu. Chalani si vybrali ťažšiu cestu a ukazujú čo im nieje ľahostajné. Vytvorili zaujímavý projekt.

Ilustračný obrázok k článku Mladí vedia, že v našom kraji je to občas ťažké: Nehodili ale flintu do žita, prišli s takýmto nápadom!
Zdroj: Dnes24.sk

„Projekt Hardhronie.sk vznikol hlavne z pozorovania Horehronia a ľudí žijúcich v ňom. Je to druh symbiotického spoločenstva, zložený z organizmov z rôznych oblastí, s rôznym zameraním a s rôznymi životnými osudmi. Tento organizmus sa snaží prežiť. Vzájomne si pomôcť v dobe, keď je život na Horehroní celkom HARD.“ povedal na úvod nášho rozhovoru Andrej Trocha (CrackHouse), jeden zo zakladateľov a šíriteľov myšlienky Hardhronie.sk. „Príliš veľa ľudí z nášho okolia je veľmi kreatívnych, no takmer nikto o nich nevie a tak sme sa jednoducho rozhodli, že to treba zmeniť.“

Prečo Hardhronie?

„V podstate, to vzniklo všetko veľmi náhle,“ povedal Andrej. Jeden zo spoluzakladateľov Braňo Skyba, v tom čase pôsobaci v Holandsku, rozposlal svojim známym pohľadnicu, ktorú ručne namaľoval. Na pohľadnici bolo napísané „POZDRAV z HARDHRONIA“. „O dva dni na to, som vstal z postele, zapol notebook a spravil prvotný návrh fiktívneho webu www.hardhronie.sk. Ľudia sa toho chytili, myšlienka sa im páčila natoľko, že prišiel do hry Dušan Šarík, ktorý to celé nakódoval a zrazu to bola realita.“ Andrej kontaktoval všetkých známych aj neznámych „kreatívcov“ z Horehronia a články boli na svete.

Kľúčové aktivity

„Miestnych umelcov sa snažíme spropagovať predovšetkým prostredníctvom rozhovorov, ktoré sú následne umiestnené na web.“ Andrej sa po novom však snaží aj o video-rozhovory, pretože má pocit, že divák resp. čitateľ má cez video väčšiu možnosť spoznať umelca ako takého.

„V skratke sa snažíme spropagovať všetkých ľudí čo na Horehroní "niečo robia“. Či už je to prostredníctvom hudby, fotiek, videa, maľovania, vyšívania, tancovania, hand made, grafiky proste všetko čo má umeleckú hodnotu :)." Kontroverzný interpret Loopata Makay v spolupráci s Hardhroním natočil nejeden videoklip. Jeden singel dokonca nesie názov Hardhronie.

Hardhronie je našou výpoveďou z prostredia kde žijeme, fungujeme, tvoríme a budujeme kultúru, treba tiež pridať ruku k dielu a pripojiť sa k ľudom, čo niečo budujú. Len vďaka ľudom ktorí tvoria niečo pozitívne, môže byť budúcnosť lepšia, takže dža Hardhronie ľudia,” vyjadril sa na margo Hardhronia Loopata Makay.

Hardhronie.sk a ďalšie plány

Pod značkou Hardhronie.sk chcú chalani naďalej pravidelne vyrábať rôzne tričká, bundy, robiť rozhovory aj plánovať a pripravovať akcie. "Hneď ako začne byť Hardhronie.sk vnímané aj za hranicami Horehronia, chceme expandovať na celé Slovensko, podporovať aj ľud mimo nášho kraja. Viem si predstaviť výstavy, workshopy aj semináre, " dodal o svojich nesmelých plánoch na záver Andrej.

Môže vás zaujímať:

Stano (53), fotograf z Brezna už zažil pri robote kadečo: Had na krku, či nevesta na motorke, to je nič… FOTO

Foto: Andrej Trocha

Mladí umelci z Horehronia na jednom mieste: Hardhronie
9
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie