Pondelok 22. júl 2019 Magdaléna  14 °C
Eliška Šándorová Rôzne

Na Horehroní sa rozozvučia zvonce stoviek oviec z rôznych chotárov

Počas prvomájového víkendu budú tradične po prvýkrát v roku vyháňané ovce na pašu za sprievodu ovčiarov s rodinami a podľa zvykov valachov s požehnaním statku.

Ilustračný obrázok k článku Na Horehroní sa rozozvučia zvonce stoviek oviec z rôznych chotárov
Zdroj: TASR

Návštevníci objavia tajomstvá pastierstva, výrobu ovčiarskych produktov a to všetko v sprievode bohatého kultúrneho programu a s ochutnávkou valaskej kuchyne zo Salaša Zbojská, či chuťoviek šéfkuchára Ivana Rusinu.

"Dátum nie je náhodný, výnimočné obdobie v roku sa spája so sv. Jurajom, ktorý, otvára zem bylinám a hadom, čo pre pastierov znamená začiatok poľnohospodárskeho roka a čas pre spásanie a produkciu zdravého ovčieho mlieka,“ uviedol Igor Vlček, majiteľ Salaša Zbojská. Program začína 6. mája o 11:00 hod Svätou omšou v kaplnke Zbojská.

Podľa starých zvykov sa zozbierajú všetky ovce z chotárov, statok spoločne s valachmi, ktorým budú ovce zverené po celý rok, požehná farár a odslúži sv. omšu.

Tradičné valaské pokrmy

S cieľom uctiť si ducha našich predkov, ale i každodennú prácu valachov, ktorým vďačíme za výborné ovčie produkty, či už syr, oštiepky alebo bryndzu sa rozhodli oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE a Salaš Zbojská zorganizovať toto jedinečné podujatie.

Zbojnícka jazda
40
Galéria

Okrem tradícii sa návštevníci môžu tešiť na silné hlasy mužskej speváckej skupiny Krnohári, ale i ženského tria Nezábudky, folklórneho vystúpenia tanečnej školy Tančekovo. Pastierske hudobné nástroje od výroby cez ich tóny prevedie výnimočný multiinštrumen­talista Michal Smetanka.

V areáli Salaša Zbojská budú rozvoniavať tradičné valaské pokrmy z vlastnej produkcie farmy, takže núdza nebude ani o výborné syry, bryndzové, či syrové halušky.

"Gurmáni sa môžu tešiť na špeciality z obľúbenej jahňaciny či čerstvý, domáci chlebík,“ povedal známy šéfkuchár Ivan Rusina, ktorý učí ľudí variť rýchlo, zdravo a lacno v relácií Moja mama varí lepšie ako tvoja.

Malých i veľkých očarí pohľad na ďalšie zvieratká z farmy hucule, či pravé salašnícke psy, o ktorých poslaní a zážitkoch vyrozprávajú príbehy praví pastieri.

Remeselníci z regiónu

Umenie našich predkov predstavia remeselníci z regiónu, tešiť sa môžete na výrobky z dreva, prútia, košíky, drevené hračky, oblečenie z modrotlače, ľanu s ľudovým vzorom a výšivkami, vankúše, obrusy a ručne maľované drevené predmety, obrazy dreveníc, ale aj maľovanie kraslíc. Predstaví sa Múzeum miniatúr z Pohorelej.

Program spestrí a bude ním sprevádzať moderátor Marek Poliak, ktorý si pripravil zaujímavé valaské súťaže. Všetci sú vítaní i v tradičných krojoch, podujatie bude prebiehať v čarovnom prostredí salaša, preto si nezabudnite zobrať deky a vychutnať čerstvý vzduch priamo pod holým nebom za sprievodu „bečania“ oviec a štrngania zvoncov.

Podujatie je bez vstupného a návštevníci s Kartou Horehronca a Horehronie Card budú mať zadarmo aj dopravu a to medzi Salašom Zbojská – Breznom – Mýtom pod Ďumbierom – Bystrou a rekreačnom oblasťou Tále podľa platného grafikonu.

Zdroj: Horehronie.net, Ilustračné foto, TASR