Aktualizované Správy

Na území Bystrej, kde druhý deň horí les, nebola spracovaná kalamita, FOTO

Upozornil na to v utorok Pavel Machava, vedúci odboru komunikácie štátneho podniku Lesy SR so sídlom v Banskej Bystrici.

Ilustračný obrázok k článku Na území Bystrej, kde druhý deň horí les, nebola spracovaná kalamita, FOTO
18
Galéria

V katastri obce Bystrá v Breznianskom okrese, na kopci Veľký Gápeľ, kde v pondelok (8. 7.) popoludní rozsiahly požiar zachvátil lesné porasty, nebola spracovaná kalamita. Upozornil na to v utorok Pavel Machava, vedúci odboru komunikácie štátneho podniku Lesy SR so sídlom v Banskej Bystrici.

Územie po kalamite

„Ide o lokalitu, kde bola v roku 2004 rozsiahla veterná kalamita, ku ktorej sa pridala aj podkôrniková. Napriek opakovaným snahám lesníkov úrady nepovolili jej spracovanie. Výsledkom podkôrnikovej kalamity bolo viac ako 140.000 metrov kubických zoschnutých stromov na rozlohe 240 hektárov,“ tvrdí Machava.

Okolie kopca Veľký Gápeľ predstavuje extrémne neprístupný terén, kde sa nachádzajú ochranné lesy, preto tam lesníci v minulosti nevykonávali hospodársku ťažbu.

Takmer 100 hasičov

„Nespracovaním kalamity ostalo v lesoch obrovské množstvo suchých stromov. Tie predstavujú veľké nebezpečenstvo vzniku požiarov. Preto apelujeme na odstraňovanie následkov kalamít, aj keď ide o územia národných parkov. Nerobíme tak pre zisky z predaja dreva, ale preto, aby sme uchránili lesy pred požiarmi,“ zdôraznil generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník.

Podľa Machavu pri hasení požiaru sú lesníci hasičom nápomocní. Zapožičali im špeciálne vaky, tzv. jazierka, ktoré slúžia na dopravu vody do ťažko prístupného terénu.

Aktualizované: 19:00: Lesný požiar sa zatiaľ nepodarilo uhasiť, hasiči pokračujú až do zotmenia. „Z dôvodu, že sa požiar nachádza vo veľmi nedostupnom teréne, zvolil veliteľ zásahu dve taktiky hasenia. Príslušníci z modulu pozemného hasenia požiarov v prírodnom prostredí sa bezpečne zlanili nad požiarisko z vrtuľníka, ktorý tam postupne spustil aj desať oto vakov a tri podvesné siete s prostriedkami a potrebným materiálom na hasenie. Oto vaky slúžia ako nádrže na hasenie požiaru v nedostupnom teréne. Hasičom sa zároveň podarilo vybudovať hadicové vedenie na dopravu vody na miesto požiaru. Pri jeho budovaní museli na viacerých miestach odstrániť popadané stromy z lesného chodníka,“ uviedla Farkasová.

Hasiči pri hasení bojujú s 300-metrovým prevýšením. Vrtuľníky letky Ministerstva vnútra SR a letky Ministerstva obrany SR doposiaľ zhodili na miesto požiariska viac ako 90-tisíc litrov vody.

Foto: JK Photo, T. Náther

V OBRAZOCH: Rozsiahly požiar pri Bystrej zachvátil lesné porasty
18
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie