Správy

Na vypálenie Bystrej si nespomínajú pamätníci, nie sú o ňom ani záznamy, FOTO

Jednou z najmenej zdokumentovaných obcí, ktoré boli vypálené nacistami ku koncu druhej svetovej vojny, je dedina Bystrá v okrese Brezno.

Ilustračný obrázok k článku Na vypálenie Bystrej si nespomínajú pamätníci, nie sú o ňom ani záznamy, FOTO
3
Galéria

Na vypálenie obce Bystrá si nespomínajú miestni pamätníci a nie sú o ňom ani záznamy v archívoch Múzea SNP v Banskej Bystrici, ktoré históriu vypálených obcí mapuje.

„Neviem o tom, že by tu Nemci počas vojny niečo vypálili. Sám už patrím medzi starších obyvateľov našej obce, narodil som sa tu, ale neviem o niečom takom. Nepoznám ani žiadneho iného pamätníka, ktorý by bol vypálenie spomínal,“ uviedol pre TASR starosta Bystrej Marian Alberty s tým, že v minulosti síce Bystrú požiare dvakrát zničili, nešlo však o obdobie druhej svetovej vojny.

O vypálení Bystrej mlčia aj archívne pramene. „V našom archíve, bohužiaľ, nemáme žiadne písomné dokumenty o tejto udalosti. Mám ho prejdený a keby sme niečo o vypálení Bystrej mali, za tie roky by som sa k tomu už bola dostala,“ povedala pre TASR historička z Múzea SNP Viera Kováčová, ktorá sa vypálenými obcami dlhodobo zaoberá.

Dodala, že o vypálení tejto dediny tak svedčí len niekoľko zachovaných dobových fotografií, ktoré sú súčasťou zbierkového fondu Múzea SNP.

Obec Bystrá
3
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie