Rôzne

Najvyššia na Slovensku! Brezňania sa môžu tešiť na turistický unikát už čoskoro

Počas letnej sezóny by sa obyvatelia a návštevníci Brezna mali dočkať otvorenia vyhliadkovej veže v lokalite Banisko na vrchole Horné lazy.

Ilustračný obrázok k článku Najvyššia na Slovensku! Brezňania sa môžu tešiť na turistický unikát už čoskoro
Zdroj: Mesto Brezno

Turistická rozhľadňa má patriť s takmer 40 metrami medzi najvyššie na Slovensku. Informoval o tom brezniansky magistrát a zdôraznil, že turistom ponúkne panoramatický výhľad na Nízke Tatry a Horehronské podolie.

Ďalšia dominanta

„V Brezne pribudne ďalšia dominanta, ktorá priláka do regiónu opäť viac návštevníkov, a my sme radi, že jedna z najvyšších veží na Slovensku bude stáť práve nad naším mestom,“ konštatoval primátor Tomáš Abel.

Ešte koncom minulého roka sa na Horných lazoch podarilo osadiť kotvenie veže, ďalšie práce však vzhľadom na nepriaznivé poveternostné podmienky a zákaz prepravy tovarov medzi krajinami počas pandémie obnovili až v máji.

Dodávateľ stavby v súčasnosti preváža jednotlivé diely spodnej konštrukcie, ktoré na vrchole postupne skladá a betónuje. Následne zmontuje ďalšie časti veže, ktoré na miesto dopravia vrtuľníkom. Tento spôsob výstavby budú môcť Brezňania v najbližších dňoch sledovať naživo.

Možnosť sledovať

„Pre občanov vytvoríme možnosť sledovania tohto procesu, ale len za dodržania bezpečnostných podmienok, ktoré spresňujeme s leteckou spoločnosťou. Už teraz však chcem verejnosť poprosiť o rešpektovanie zákazu pohybu po stavenisku pri prevážaní materiálu, a to tak na lúke, ako i na mieste budúcej veže,“ zdôraznil riaditeľ Technických služieb Brezno Lukáš Jeremiáš na webovej stránke mesta s tým, že presný termín leteckého transportu konštrukcie bude známy len pár dní pred realizáciou.

Kolaudácia stavby je v pláne počas prázdnin.

Nová atrakcia nad Breznom bude prístupná celoročne. V lete pešo po pripravovanom náučnom chodníku, prípadne na bicykli po vyznačenej cyklotrase, v zime po upravených bežkárskych tratiach.

Investorom projektu je mesto a na stavbe za takmer 440-tisíc eur sa finančne podieľa i Banskobystrický samosprávny kraj.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie