Eliška Šándorová Basketbal Šport

Nedali im šancu! Domáci tím obhájil víťazstvo na turnaji O pohár primátora

V telocvični Základnej školy na Mazorníkove si sily zmerali družstvá 2. ročníka basketbalového turnaja. Aj tento rok si prvenstvo "vyhádzali" domáci hráči.

Ilustračný obrázok k článku Nedali im šancu! Domáci tím obhájil víťazstvo na turnaji O pohár primátora
Zdroj: Mesto Brezno

Na turnaji sa zúčastnilo sedem družstiev zo Zvolena, Ružomberka, Veľkého Krtíša, Prahy a svoje zastúpenie malo, samozrejme, i Brezno.

O slávnostné otvorenie a prvý rozskok turnaja sa postaral prednosta Mestského úradu v Brezne Martin Juhaniak. Hralo sa v dvoch základných skupinách po tri resp. štyri tímy, v ktorých hral každý s každým.

Tieto súboje vyselektovali štvoricu najlepších, ktorí postúpili do nadstavbovej časti turnaja. Pred samotným play-off sa uskutočnila súťaž o najlepšieho trojkára, ktorú ovládol Tomáš Cárach z tímu Rínok.

V prvom semifinálovom zápase proti sebe nastúpili družstvá z Veľkého Krtíša a Zvolena. Zvolenčania nestačili na pekný tímový výkon Veľkokrtíšanov, ktorí si zabezpečili účasť vo finále výsledkom 29:22.

Boj o body

V druhom semifinále vyzval minuloročný víťaz turnaja a zároveň domáci tím BoRdel chlapcov z ružomberského Rínku. Dobrý výkon domáceho tímu pod oboma košmi slávil úspech a po víťazstve 29:18 do finále postúpil brezniansky BoRdel. Oveľa vyrovnanejší bol súboj o bronz medzi Rínkom a zvolenským družstvom Kolenami do kolien. Tento dospel až do predĺženia, v ktorom pevnejšie nervy ukázali chlapci z Rínku a odniesli si trofej za tretie miesto.

Obhájili víťazstvo

Vyvrcholením turnaja bolo finále ako remeň. Domáci BoRdel sa presvedčil, že oveľa ťažšie ako turnaj vyhrať, je toto víťazstvo obhájiť. V zápase o zlato Veľkokrtíšania začali veľmi dobre, vyšlo im všetko, na čo siahli a vyzeralo to na ich suverénne víťazstvo.

Brezňania, ktorí boli bez možnosti striedania, však pozbierali zvyšky fyzických síl, zlepšili hru v obrane a pomaly ukrajovali z náskoku súper, ktorý bol dve a pol minúty pred koncom riadneho hracieho času až 13 bodov.

Séria presných striel domácich a nekoncentrovaný výkon Veľkokrtíšanov v závere stretnutia prinieslo BoRdelu 30 sekúnd pred koncom dotiahnutie sa na súpera na rozdiel piatich bodov. Následná strela za dva, no najmä premenená trojka Kureka v posledných sekundách zápasu znamenala vyrovnanie 25:25, a poslala finále do predĺženia.

Predĺženie začal BoRdel fantasticky. Dvoma presnými strelami spoza trojkového oblúka, Matej Kurek hneď v úvode zabezpečil domácim vedenie. Disciplinovaný a vynikajúci kolektívny výkon Brezňanov priniesol svoje ovocie. Svoj náskok si už udržali až do záverečnej sirény a vybojovali pre seba víťazstvo aj v druhom ročníku turnaja.

Zdroj a foto: Mesto Brezno