Rodičom na Horehroní náhle ochorelo 5-ročné dieťa, podozrenie je na meningokokovú infekciu

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici hlási aktuálne za okres Brezno jeden prípad suspektnej (predpokladanej) meningokokovej invazívnej nákazy a jedno úmrtie bábätka.

Ilustračný obrázok k článku Rodičom na Horehroní náhle ochorelo 5-ročné dieťa, podozrenie je na meningokokovú infekciu
Zdroj: Dnes24.sk

Dieťa náhle ochorelo včera 4. januára, preto rodičia privolali rýchlu zdravotnú pomoc (RPZ). Vyššie uvedenú diagnózu odborníci vyslovili na základe typického klinického obrazu – meningeálne symptómy, vysoká teplota a rozširujúca sa purpura.

„Protiepidemické opatrenia vrátane profylaxie boli zabezpečené nielen v rodine (7 súrodencov a rodičia), ale aj na detskom príjme detského oddelenia breznianskej nemocnice, kam dieťa priviezla RZP, na samotnej RPZ, ako i na ARO Detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici, kam bolo dieťa pre zhoršujúci sa klinický obraz ihneď prevezené,“ informovala Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ Banská Bystrica.

Laboratórne vyšetrenia sa v súčasnosti vykonávajú, výsledky ešte nie sú k dispozícii. Klinický stav zatiaľ dieťaťa je stabilizovaný.

Mŕtve bábätko

Smutný záver nabralo ochorenie vo Veľkom Krtíši, kde došlo k úmrtiu 2-mesačného dievčatka na meningokokovú invazívnu infekciu.

Dieťa s rodičmi žije v Čechách, na Slovensko prišli pred vianočnými sviatkami. Dieťa bolo spočiatku plačlivé s teplotou takmer 39 stupňov Celzia. Matka teplotu stlmila čípkom, ráno dieťa ešte papalo mlieko, ale cez deň jej nechutilo jesť.

„Počas dňa bola malá spavá a kľudná, mala však 2× riedku stolicu. Pri teplote 38,4 stupňov Celzia jej podali Panadol sirup. Poobede si matka všimla červenú škvrnu na čele a boku telíčka. Dieťa bolo podvečer prijaté na lekársku službu prvej pomoci. Nejavilo však už žiadne známky života, bolo neúspešne resuscitované, pričom na celom tele už malo ostrovčekovité zakrvácanie do kože,“ uviedla Tolnayová.

Ako ďalej dodala, pri pitve bol odobratý biologický materiál na kultiváciu aj PCR. Zo všetkých bioptických materiálov bola v NRC pre meningokoky pri ÚVZ SR Bratislava potvrdená Neiseria meningitis typu C. Protiepidemické opatrenie vykonali epidemiológovia v plnom rozsahu u všetkých šiestich ľudí, ktoré boli s dieťaťom v kontakte.

Ilustračné foto

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame