Správy

Od 1. júla slúži na Horehroní len jedna pohotovosť. Kde a kedy váš ošetria?

Lekársku službu prvej pomoci (LSPP) od 1. júla nahradí ambulantná pohotovostná služba (APS). Zmenu priniesla novela zákona o zdravotnej starostlivosti, s ktorou zaniká aj pohotovosť v Závadke nad Hronom.

Ilustračný obrázok k článku Od 1. júla slúži na Horehroní len jedna pohotovosť. Kde a kedy váš ošetria?
Zdroj: Mesto Brezno

Lekársku službu prvej pomoci (LSPP) od 1. júla nahradí ambulantná pohotovostná služba (APS). Túto zmenu priniesla novela zákona o zdravotnej starostlivosti, s ktorou zaniká aj pohotovosť v Závadke nad Hronom.

Pacienti z celého okresu Brezno sa tak v prípade zdravotných problémov už musia dostaviť len na jedinú pohotovosť na Horehroní, a to na námestí v Brezne. Situáciu viac priblížil všeobecný lekár pre dospelých a zároveň konateľ spoločnosti, ktorá je organizátorom APS, Vladimír Hudec.

Novela zákona o zdravotnej starostlivosti od 1. júla prinesie zmeny, týkajúce sa lekárov aj pacientov. Môžete ich priblížiť?

Novela zákona o zdravotnej starostlivosti zásadným spôsobom mení organizáciu poskytovania zdravotnej starostlivosti po ordinačných hodinách všeobecných lekárov. Lekárska služba prvej pomoci je premenovaná na ambulantnú pohotovostnú službu a je určitým pokračovaním poskytovania zdravotnej starostlivosti všeobecným lekárom pre dospelých po ordinačných hodinách pre tých pacientov, ktorým sa zhoršil zdravotný stav po riadnych ordinačných hodinách ich ošetrujúceho lekára. Nejde však o život ohrozujúce stavy. Tie patria do kompetencie záchrannej služby. Taktiež pohotovostná služba nebude slúžiť ako náhrada bežných ordinačných hodín, to znamená, že v pohotovosti sa nebudú vypisovať žiadne tlačivá a lekárske posudky, či návrhy na kúpeľnú liečbu.

Ako sa tieto zmeny dotknú okresu Brezno?

Podstatná zmena je v tom, že od 1. júla zaniká LSPP v Závadke nad Hronom. To znamená, že pacient s akýmkoľvek zdravotným problémom, ktorý vznikol po riadnych ordinačných hodinách ošetrujúceho lekára, bude mať k dispozícii pohotovosť v Brezne. Ide o ambulanciu, kde doteraz bola vykonávaná LSPP, na Námestí gen. M. R. Štefánika 11. Zmenou je aj úprava ordinačných hodín pohotovosti. Počas pracovných dní bude fungovať od 16.00 do 22.00, cez víkend a počas štátom uznaných sviatkov od 7.00 do 22.00. Pre obyvateľov Telgártu by bolo možno výhodnejšie navštíviť pohotovosť v Poprade.

Zásadnou zmenou tiež je, že po 22.00 do 7.00 nasledujúceho dňa bude zdravotná starostlivosť zabezpečovaná ústavnou pohotovostnou službou. To znamená, že po desiatej večer, do rána do siedmej bude pacient ošetrený v najbližšej nemocnici. V našom okrese ide o Nemocnicu s poliklinikou na Banisku.

Zrušia sa aj návštevy pacientov doma?

Zdravotnú starostlivosť budeme poskytovať len v ambulancii, čiže doterajšie výjazdy LSPP budú v rámci novej pohotovosti zrušené. Na byt k pacientovi môže prísť len záchranná služba pri ohrození života. Ide o výjazdy Rýchlej zdravotnej pomoci – sanitka so záchranárom a Rýchlej lekárskej pomoci – sanitka s lekárom. V prípade požiadavky o ošetrenie imobilného pacienta na byte lekárom je tento stav riešený formou ošetrujúceho lekára, ktorý má pacienta vo svojej starostlivosti a návštevu vykoná počas ordinačných hodín schválených samosprávnym krajom, zvyčajne v popoludňajších hodinách.

Dôjde aj k zmenám poplatkov za ošetrenie?

Nie, tie v rámci ambulantnej pohotovosti ostávajú nezmenené, čiže 2 eurá, v rámci ústavnej pohotovosti ostáva 10 eur.

Kto rozhoduje o službách lekárov na pohotovosti?

Organizáciu služieb má na starosti ÍSIS, s. r. o., ako organizátor ambulantnej pohotovostnej služby na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva SR. Lekárov do služieb určuje Banskobystrický samosprávny kraj, rozpis slúžiacich lekárov je k nahliadnutiu na stránke VÚC v odseku zdravie.

Aký je váš názor na túto zmenu v legislatíve o službe Lekárskej prvej pomoci?

Ide o zmenu, ktorú si vyžiadala doba. To znamená, že základná zdravotná starostlivosť nebude znížená, skôr by som povedal, že bude preorganizovaná do lepšej efektivity vo vzťahu k pacientovi, ale i k lekárovi. Po desiatej vyčer LSPP bola takmer nevyužívaná. Naviac, máme k dispozícii záchranný systém. Musím však podotknúť, že operačné stredisko pre výjazd záchranky bude veľmi efektívne rozhodovať o tom, ku komu pošle záchranku, aby nedochádzalo k zneužívaniu tohto systému. Mohlo by dôjsť k situácii, že záchranka bude u pacienta, ktorý nie je v ohrození života, a niekde inde dôjde k vážnej dopravnej nehode, či niekto dostane infarkt a záchranka nebude k dispozícii. Čo sa týka detskej pohotovosti, informáciami o jej fungovaní nedisponujem.

Zdroj: Mesto Brezno, ilustračné foto

Zdroj: brezno.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM