Katarína Oravská Iné športy

Osrblie ožíva: Na IBU Cupe biatlonisti z 30 krajín a aj olympijský víťaz

Na 7. kole biatlonového IBU Cupu v Osrblí bude nadchádzajúci víkend štartovať až 30 krajín a aj olympijský víťaz. Zároveň pôjde o predkrm olympijských súťaží. V rovnakých dňoch sa totiž bude v Soči bojovať o šprintérske medaily.

Ilustračný obrázok k článku Osrblie ožíva: Na IBU Cupe biatlonisti z 30 krajín a aj olympijský víťaz
Zdroj: TASR

V konkrétnej podobe to predstavuje 130 mužov, 110 žien a účasť Michaela Röscha, bývalého Nemca, dnes už po zmene občianstva Belgičana. „U nás štartuje vôbec prvýkrát s novým občianstvom a vizitka olympijského víťaza v turínskych štafetách spred ôsmich rokov je neobyčajne lákavá,“ povedal Ivor Lehoťan, šéf organizačného výboru.

Výborne upravené trate

Osrblie opäť ožíva, už nebude pripomínať stavenisko, ale ucelený areál. Administratívna budova začína plniť svoju funkciu, presťahovala sa do nej už aj kancelária pretekov. „Dokončili sme opláštenie, uzavreli strechu a začali s prevádzkou,“ spresnil prezident zväzu Ján Hyža. „Veríme, že budovu kompletne dokončíme tento rok, múdrejší budeme až po olympiáde v Soči. No a v budúcnosti by sme sa chceli pousilovať získať áčkovú licenciu a možno vrátiť na Horehronie aj preteky Svetového pohára.“

Okrem administratívnej budovy zaujme v Osrblí aj nové prestrešenie strelnice a najmä opäť výborne upravené trate. „Už v decembri, keď počasie dovoľovalo, sme narobili veľké zásoby technického snehu a z neho ťažíme doteraz. Na vybielenie areálu nám stačili aj dva centimetre snehu prírodného, takže scenéria bude naozaj zimná,“ uviedol Hyža.

Organizátori zvládli prípravy a vraj si poradia aj s horehronským fantómom, ktorý straší rekreantov. „Nie je jeden, ale celá skupinka, ktorá vykráda rekreačné zariadenia. Z toho vyplynuli aj naše prísnejšie opatrenia, aby sme čelili obrovskej drzosti, ktorá zlodejov predchádza,“ povedal Lehoťan.

Mimoriadna sledovanosť

Preteky IBU Cupu, akási druhá liga v hierarchii významnosti svetového biatlonu, budú špecifické v tom, že zapôsobia ako výdatný predkrm olympijských súťaží. V rovnakých dňoch sa v Soči bude bojovať o šprintérske medaily a sledovanosť prenosov bude v prechodných bydliskách účastníkov mimoriadna. Osrbliu pomohli na diaľku aj majstrovstvá Európy, ktoré sa v Novom Měste na Morave skončili teraz v utorok. „V podstate sa účastníci len k nám presunú, takže uvidíme to najlepšie, čo na Vysočine štartovalo. Pripravili sme 3,3 km dlhý okruh s príťažlivým profilom a takúto príležitosť si nenechali ujsť aj známejšie mená, okrem Röscha trebárs Rus Cvetkov, Nóri L'Abee Lund, Birkeland, Bjöntegaard, Nemec Doll a ďalší,“ priblížil Lehoťan.

Slovenský biatlon zostavil reprezentáciu po šiestich mužoch a ženách, s Dušanom Šimočkom, Michalom Šimom, Petrom Kazárom, Henrichom Lonským, Michalom Kubaliakom a Rudolfom Michalovským, resp. s Matáliou Prekopovou, Ivonou Fialkovou, Alžbetou Majdišovou, Janou Marákovou, Luciou Šimovou a Andreou Hôrčíkovou. V sobotu sa začína v Osrblí šprintom mužov na 10 km o 10.00, o 13.00 nasleduje šprint žien na 7,5 km, v nedeľu sú na programe stíhacie preteky, mužov na 12,5 km o 10.00 a žien na 10 km o 13.00.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie