Pri páde lavíny v Nízkych Tatrách zahynul slovenský lyžiar

Pri páde lavíny v oblasti Veľkého Gápľa (okr. Brezno) na južnej strane Chopku v Nízkych Tatrách zahynul vo štvrtok slovenský lyžiar.

Ilustračný obrázok k článku Pri páde lavíny v Nízkych Tatrách zahynul slovenský lyžiar
Zdroj: TASR

Horská záchranná služba (HZS) o tom informovala na svojej internetovej stránke. Pád lavíny, ktorá dosahovala rozmery 200 metrov šírky, zhruba 800 metrov dĺžky a mala odhadovanú výšku nánosu do šesť metrov, spozoroval službukonajúci príslušník HZS.

„Horskí záchranári okamžite požiadali o pomoc aj posádku leteckých záchranárov z Banskej Bystrice. Na miesto pádu lavíny odišli traja záchranári HZS, spolu s dvoma služobnými psami a od ústia doliny sa smerom hore na skialpinistických lyžiach presúvali ďalší dvaja záchranári,“ doplnila HZS.

Po vysadení z vrtuľníka v krátkej dobe zasypaného slovenského lyžiara označil pes, pričom záchranári začali aj so sondovaním a následným vyhrabávaním postihnutého.

„Viac ako hodinu bojovali záchranári o jeho život, k dispozícií mali aj automatickú resuscitačnú súpravu a zároveň upovedomili aj nemocničnú jednotku ECMO v Košiciach. Keďže sa postihnutý nachádzal v hĺbke približne tri metre, po vyhrabaní bolo skonštatované úmrtie,“ uviedli horskí záchranári.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR

Odporúčame