Recept na dnes

Regionálne špeciality na tanieri: Ktoré je najobľúbenejšie jedlo na Horehroní?

Horehronie je regiónom gastronomických pokladov. Ponúka jedlá starých mám, ktoré dodnes tvoria súčasť jedálnička v mnohých obciach.

Ilustračný obrázok k článku Regionálne špeciality na tanieri: Ktoré je najobľúbenejšie jedlo na Horehroní?
14
Galéria

Iný kraj, iný mrav, ale aj odlišná gastronómia. Každý kút Slovenska disponuje receptami, ktoré sú charakteristické pre danú oblasť. Tak je to aj u nás v okolí Brezna. Horehronie ponúka tradičné jedlá, ktoré varili ešte naše staré mamy a mnohé „mestské“ deti ich poznajú najmä z prázdnin na dedine.

Rokmi overené pochúťky by nemali len tak upadnúť do zabudnutia, hoci už dnes mnohé reštaurácie inovujú tradičné recepty v modernom a zdravšom prevedení.

Horehronské gule, Bubne s kapustou, Geršňa, Kysliare či Grapne… Spomeniete si ešte na jednoduché a chutné jedlá, ktoré robievali naši starí rodičia na Horehroní?

Niektoré pochúťky z Horehronskej kuchárky mohli hostia ochutnať aj počas nedávneho slávnostného odovzdávania certifikátov regionálnych produktov. Nechýbali jedlá ako bôb s kapustou z Lomu nad Rimavicou, čipkárskô z Brusna, bryndzová polievka z Beňuša, guľky s mäsom z Heľpy, valaštianske krumple z Valaskej či legendárne buchty zo Zbojskej.

Ktorá dobrota Horehronia je vášmu srdcu najbližšie? Zapojte sa do nášho hľadania aj vy a napíšte nám do stredy 31. júla 2019 svoje najobľúbenejšie jedlo, ktoré pochádza z nášho regiónu. Môžete tak urobiť:

  • v komentári na našej facebookej stránke pod týmto príspevkom
  • e-mailom na brezno@global24.sk
  • alebo v komentári priamo pod týmto článkom.

Z vašich odpovedí vyberieme najviac frekventované jedlá, ktoré pochádzajú z nášho regiónu. Následne spustíme na našom portáli hlasovanie, v ktorom budete môcť za jednotlivé špeciality zahlasovať. Inšpirujte sa galériou jedál, ktoré v rôznych obmenách nájdete naprieč každým krajom Slovenska.

Ilustračné foto, TASR

Tradičné jedlá
14
Galéria
Zdroj: brezno.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie