Eliška Šándorová Správy

Slovenské mamičky a experti hodnotili pôrodnice. Ako dopadla breznianska?

Do ôsmeho ročníka projektu Sprievodca pôrodnicami sa zapojilo všetkých 51 slovenských nemocníc.

Ilustračný obrázok k článku Slovenské mamičky a experti hodnotili pôrodnice. Ako dopadla breznianska?
Zdroj: Pixabay.com

Slovenské mamičky dostávajú najlepšiu starostlivosť v pôrodniciach v bratislavskej Gynekologicko-pôrodníckej nemocnici Koch, Liptovskej nemocnici s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši, Nemocnici A. Leňa v Humennom a Univerzitnej nemocnici v Martine.

Vyplýva to z výsledkov prieskumu Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom Rodinka.sk, ktoré sú spojením hodnotenia rodičiek a expertov.

Ako to vidia mamičky

Do ôsmeho ročníka projektu Sprievodca pôrodnicami sa zapojilo všetkých 51 slovenských nemocníc. „Vidíme trend v znižovaní počtu cisárskych rezov,“ zhodnotila odborná garantka Silvia Hnilicová.

V prieskume zaznamenali tiež presun rodičiek do lepšie hodnotených nemocníc. Problémami stále zostávajú dlhá hospitalizácia po pôrode a neefektívny zber dát.

V samostatnom hodnotení mamičiek najlepšie uspela Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline. Do top trojky sa dostala aj Nemocnica s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi a Nemocnica s poliklinikou v Považskej Bystrici. Prostredníctvom dotazníkov hlasovalo 2839 matiek.

Výsledky prieskumu ukázali, že ženy boli najviac spokojné s umožnením prítomnosti sprevádzajúcej osoby, odbornosťou zdravotného personálu a vybavením pôrodného traktu. Najviac im chýbala podpora skorého kontaktu medzi matkou a dieťaťom, podpora dojčenia a ochota personálu reagovať na ich individuálne potreby.

Najlepšie pôrodnice v jednotlivých krajoch podľa hodnotenia mamičiek:

  • Bratislavský: Sanatórium KOCH, 86,3 %
  • Banskobystrický: Nemocnica s poliklinikou Brezno, 83,8 %
  • Košický: NsP Spišská Nová Ves, 94,5 %
  • Nitriansky: Nemocnica Topoľčany, 86,2 %
  • Prešovský: Nemocnica a. g. L. Svobodu Svidník, 92,8 %
  • Trenčiansky: NsP Považská Bystrica, 93,9 %
  • Trnavský: NsP Skalica, 86,4 %
  • Žilinský: FNsP Žilina, 95,9 %

Hodnotenie expertov

Prvenstvo v hodnotení expertov obhájila Fakultná nemocnica v Trenčíne. Na druhom mieste sa umiestnila Univerzitná nemocnica Bratislava – Ružinov a Nemocnica A. Leňa v Humennom.

Cieľom projektu je podľa organizátorov pozitívne motivovať a oceniť tých, ktorí sa snažia vylepšovať svoje služby a prispôsobovať ich potrebám žien a detí. Vyhodnocuje sa spätná väzba mamičiek a tiež odborné pohľady expertov. NsP Brezno získala v hodnotení odborníkov 76,3 %.

Ilustračné foto, pixabay.com

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: brezno24.sk/TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie