Správy

Štedrý deň bez elektrickej energie spôsobil domácnostiam silný vietor na Horehroní

Vietor na Štedrý deň vyvracal stromy a strhával elektrické vedenia. Bez elektriny ostali tisícky ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Štedrý deň bez elektrickej energie spôsobil domácnostiam silný vietor na Horehroní
Zdroj: R. Ďuriš / iMeteo.sk

Ešte asi 1000 odberných miest bolo o 16.00 h na Štedrý deň bez elektrickej energie po silnom nočnom a raňajšom vetre. Mimo prevádzky je stále 30 trafostaníc. TASR o tom informoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš.

Boli bez prúdu

„Stále riešime v prvom rade výpadky na úrovni vysokého napätia, lokálne výpadky na nízkom napätí musia počkať do zajtra,“ uviedol Gejdoš.

„Platí, že najviac práce máme na južnej strane Chopku a v oblasti Brezna, Podbrezovej a v okolitých obciach. V Heľpe a Polomke by sme mali obnoviť dodávku elektriny ešte dnes. Do zajtra budú musieť ale počkať niektorí obyvatelia Bacúcha, Krpáčova, Tálov, Jarabej, Nemeckej a Pohronského Bukovca. Ide o zložitejšie prípady, kde máme potrhané vodiče a poškodené stĺpy,“ priblížil ďalej.

V Mýte pod Ďumbierom, Bystrej a Hornej Lehote sa podradilo obnoviť dodávku elektriny vďaka prepojeniu zo severnej strany Nízkych Tatier.

„Momentálne je ťažké povedať koľko domácností zostane bez prúdu do zajtra. Situáciu komplikuje hlavne rozmočený a neprístupný terén,“ pripomenul.

SSD aktuálne sťahuje do práce okrem pracovníkov údržby aj montážnikov, aby pomohli odstrániť poruchy čo najskôr. „Mnohí budú musieť kvôli tomu prerušiť vianočnú dovolenku. Vyhliadky sú našťastie optimistické, počasie sa má zlepšiť, takže výpadky by nemali pribúdať,“ dodal hovorca SSD.

Ako informuje portál iMeteo.sk, najsilnejší vietor bol na Štedrý deň predovšetkým v oblasti stredného Slovenska a na severe.

„Maximálny vietor namerali na Chopku. Jeho priemerná rýchlosť dosiahla krátko po polnoci rýchlosť 34,7 m/s (125 km/h) a náraz vetra dosiahol až 43,2 m/s (156 km/h). Veľmi silný vietor však nefúka len na hrebeňoch Tatier, ale aj v nižších polohách. Napríklad v Telgárte namerali poryv vetra o sile až 28 m/s a na Sliezskom dome viac ako 36 m/s,“ uvádza iMeteo.sk.

Zdroj: brezno24.sk/TASR

Najčítanejšie