Zlatica Gregorová Rôzne

Tip na výlet: Vzácne pralesy nájdete aj v našom kraji, len kúsok od rušných miest, FOTO

V našej krajine máme viacero krásnych lokalít, ktoré sa oplatí navštíviť. Niektoré vo vás zanechajú hlbší dojem a budete sa tam chcieť vrátiť opäť.

Ilustračný obrázok k článku Tip na výlet: Vzácne pralesy nájdete aj v našom kraji, len kúsok od rušných miest, FOTO
6
Galéria

Možno ste doteraz ani netušili, ale pralesy nie sú len za hranicami našej krajiny, ale máme ich aj u nás. Sú vzácnosťami, ktoré treba chrániť a obdivovať.

Pod pralesom si možno predstaviť les, ktorý rastie podľa seba, teda voľne, bez obmedzení a bez ľudského zásahu už dlhé tisícročia. Je miestom, ktoré ponúka divokú prírodu a pokojné prostredie s čerstvým vzduchom. Pozrite sa s nami na naše elitné slovenské staré lesy s množstvom zaujímavých stromov a rastlín.

Badínsky prales

Badínsky prales je národnou prírodnou rezerváciou v katastri Badína a leží v Banskobystrickom kraji. Rozloha rezervácie je 300 300 m², pričom ochranné pásmo má rozlohu 1 234 300 m². Tento prales je súčasťou Kremnických vrchov a tiahne sa okolo Badínskeho potoka. Jeho nadmorská výška územia je od 620 až 1 025m n. m. a rozlohu má 153,46 ha.

V najprísnejšom stupni ochrany je rozloha lesa 30,03 ha. Pôvodne bola za národnú prírodnú rezerváciu vyhlásená už v roku 1913, takže patrí medzi najstaršie chránené lokality na Slovensku.

V pralese rastie karpatská flóra a tvorí ju zmiešaný les. Na území ochranného pásma našli pribl. 140 druhov cievnatých rastlín, z toho 34 drevín a 106 bylín.

Zdroj: TASR

Dobročský prales

Dobročský prales sa nachádza na strednom Slovensku na území Čierneho Balogu v Breznianskom okrese. Jeho územie patrí do rovnomennej národnej prírodnej rezervácie. Nachádza v nadmorskej výške od cca 750 do 1 005 m n.m. Chránené územie má 5. stupeň ochrany a jeho rozloha je 103,85 ha.

Patrí medzi najstaršie chránené územia na Slovensku. Jeho ochrana začala v roku 1913. Od roku 1996 je vstup verejnosti do pralesa zakázaný, povolený len s odborným dohľadom. Rastie tu dub, smrek, jedľa aj javor horský, jaseň štíhly i brest horský. Niektoré jedince majú stovky rokov. V roku 1964 vietor zlomil Dobročskú jedľu, ktorá patrila medzi najmohutnejšie v Európe a mala vek do 500 rokov.

Zdroj: TASR

Boky

Boky sú národnou prírodnou rezerváciou, ktorá sa nachádza na území Budče a Tŕnia v okrese Zvolen. Rozlieha sa na 176,4900 ha. Lokalita patrí medzi slovenské pralesy. Vyskytuje sa tu dub cerový a taktiež aj rastlinstvo, ktoré tu možno obdivovať z náučného chodníka s vysvetľujúcimi tabuľami.

Geologické podložie tejto lokality je vulkanického pôvodu a tvoria ho andezity, z ktorých postupným zvetrávaním vznikli skupiny skalných veží. Tie pripomínajú skalné mestá, často sa stretávame aj s kamennými moriami a veľmi časté sú skalné hríby v rôznych štádiách vývoja.

Zdroj: TASR

Stužica

Stužica je pôvodný karpatský prales, ktorý leží v hlbokom údolí okolo Stužickej rieky na rozhraní Slovenska, Poľska, Ukrajiny– v Národnom parku Poloniny. Jeho výmera má 761,49 ha. Na jeho území sa vyskytujú prírodné bukové a jedľové porasty, ktoré majú pralesovitý ráz a les pripomína všetky štádiá svojho vývoja.

Osobitým vzrastom a vekom sa tu vyznačuje jedľa, ale aj buk a javor horský. V pralese nájdete mnoho pôvodných druhov rastlín karpatských a aj niekoľko endemitov, húb a živočíchov. Stužica patrí medzi najvýznamnejšie chránené územia na Slovensku. Územie má aj veľký medzinárodný význam.

Zdroj: TASR

Vihorlatský prales

Vihorlatský prales je chránenou krajinnou oblasťou. V roku 2007 ho zapísali do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO v kategórii Karpatské bukové pralesy. Dopomohli k tomu najmä práve zachovalé bukové pralesy, v ktorých rastú vyše 240-ročné exempláre. Zároveň patrí do lokality Morské oko, ktorá je územím európskeho významu.

Je najväčším jazerom tohto pohoria. Zároveň je to najväčšie zahradené sopečné jazero na Slovensku z rozlohou 13 ha. Má veľmi členité pobrežie a krištáľovo čistú vodu. Západný a severný breh je pokrytý pieskom a má mierny sklon. Východná časť je strmá a kamenitá. Okolo jazera vedie turistický chodník.

Tichá dolina

Tichá dolina je taktiež chránenou prírodnou pamiatkou a patrí k jednej z ochranársky najvýznamnejších oblastí Tatier. Rastie tu vzácna flóra a mnoho endemitov. Oblasť Tichej doliny patrí v rámci celého Tanapu k najzachovalejším oblastiam. Už od roku 1954 bola oblasť zaradená do prírodnej rezervácie Podbanské.

Prales sa tu zachoval na šiestich miestach (pralesové lokality – Žerucha, Hlinská dolina – 2 polygóny, Tichá dolina a dva pralesové zvyšky) na celkovej výmere 221 ha. Možno tu nájsť zvyšky odumretého dreva vo vyšších stupňoch rozkladu. Tak ako v iných tatranských pralesoch aj tu dominuje smrek, miestami je hojnejšia ešte limba, ojedinele smrekovec.

Ilustračné foto, TASR

Atraktívne miesta na Slovensku: Toto sú naše vzácne pralesy, hodné obdivu, FOTO
6
Galéria

Rýchle správy

Najčítanejšie