Správy

V Banskobystrickom kraji hrozí vyčíňanie vodného živlu: Platia aj výstrahy 2. stupňa

Intenzívne zrážky môžu spôsobiť povodne. Meteorológovia už vydali výstrahy pre celý kraj.

Ilustračný obrázok k článku V Banskobystrickom kraji hrozí vyčíňanie vodného živlu: Platia aj výstrahy 2. stupňa
Zdroj: HaZZ

Meteorológovia očakávajú na väčšine územia SR intenzívny dážď. Pre všetky samosprávne kraje, s výnimkou Trnavského a Bratislavského, preto platí až do utorkového (13. 10.) popoludnia výstraha druhého stupňa. V tejto súvislosti môžu vzniknúť najmä na západnom a strednom Slovensku aj povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

Druhý stupeň výstrahy pred dažďom platí aj na celom území Banskobystrického kraja. V týchto oblastiach očakávajú meteorológovia ojedinele výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom zrážok 60 až 100 milimetrov.

„Tento úhrn zrážok predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ upozorňuje SHMÚ.

Pre Banskobystrický kraj vydal SHMÚ aj hydrologickú výstrahu prvého stupňa pred vznikom povodní. „Vzhľadom na očakávané trvalé zrážky je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch,“ spresnili meteorológovia. Hydrologické výstrahy trvajú až do odvolania.

Foto: ilustračné

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Zdroj: TASR

Rýchle správy

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie