Streda 24. júl 2019 Vladimír  14 °C
Kultúra

V Heľpe vrcholia prípravy na 53. ročník folklórneho festivalu

Folklórom, jarmokom, stánkami s miestnymi špecialitami či výstavami bude žiť obec počas 53. ročníka folklórneho festivalu Horehronské dni spevu a tanca (HDSaT).

Ilustračný obrázok k článku V Heľpe vrcholia prípravy na 53. ročník folklórneho festivalu
Zdroj: TASR

V Heľpe už vrcholia prípravy na 53. ročník folklórneho festivalu Horehronské dni spevu a tanca (HDSaT), ktorý sa uskutoční od 22. do 24. júna v miestnom amfiteátri. Folklórom, jarmokom, stánkami s miestnymi špecialitami či výstavami bude žiť celá obec.

Starosta Heľpy Peter Hyriak a hlavný organizátor Stredoslovenské osvetové stredisko (SOS) v Banskej Bystrici očakávajú, ako každoročne, minimálne 10-tisíc návštevníkov. Motoristov preto žiadajú o rešpektovanie značenia a využitie záchytných parkovísk.

Tri dni hudby a tanca

Ako priblížila riaditeľka SOS Mária Palúchová, počas troch festivalových dní sa v jednotlivých scénických programoch predstavia folklórne súbory, dedinské folklórne skupiny, ľudové hudby, spevácke skupiny, hudobníci a speváci predovšetkým z regiónu Horehronia, horného Pohronia a Podpoľania.

Dramaturgia HDSaT vytvára priestor i pre hostí, folklórne kolektívy a sólistov z ostatných regiónov Slovenska – Gemer, Hont, Novohrad, Liptov, Orava, Kysuce, Spiš, Šariš a ďalších.

„Pripravili sme 11 scénických programov, päť výstav, tradičný jarmok s prezentáciou remesiel a domácej výroby z dreva – vyrezávanie, tvarovanie, strúhanie, brúsenie, štiepanie dreva. Predstavia sa šindliari, tesári, debnári, korytári či varechári. Pre širokú verejnosť je pripravená škola rezbárstva. Chutné jedlá ponúkne domáca kuchyňa, bude i heľpianska kúdeľná izba. Nikto sa nebude nudiť a bude sa na čo pozerať,“ konštatovala Palúchová.

Tohtoročné Horehronské dni spevu a tanca na FOTKÁCH
16
Galéria

Vzácny spev z Horehronia

Ako dodala, tento ročník ovplyvnila významná udalosť, akou bol zápis horehronského viachlasného spevu do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, takže jeden z programov bude venovaný práve jemu.

Organizátori HDSaT vzdajú hold aj oslávencom. Medzi nimi i najznámejšiemu spevákovi horehronských ľudových piesní Jánovi Ambrózovi pri príležitosti jeho životného jubilea 70 rokov. Vystúpi v programe Jubilant Ján Ambróz.

Folklórny festival sa začne v piatkový večer (22.6.) programom Heľpania a Štefan Štec. O záver dňa sa postará folklórny súbor Hornád z Košíc, ktorý prichádza na heľpiansky amfiteáter s novým umeleckým dielom Veci, čo sa dejú. Program spracováva osudy Rusínov a Rusíniek po II. svetovej vojne.

V záverečnom programe v nedeľu (24.6.) pod názvom Prišli, videli, zvíťazili sa predstavia folklórne súbory, ktoré sa v minulom roku na celoštátnej prehliadke choreografií umiestnili na popredných miestach. Horehronské dni spevu a tanca sa konajú pod záštitou Ministerstva kultúry SR a podpory Fondu na podporu umenia.

Foto: archív

Zdroj: TASR