Kultúra

V Horehronskom múzeu ľudí priučia tradičnej židovskej výtvarnej technike

Tretia májová sobota (18. 5.) bude opäť patriť múzeám a galériám, ktoré sa už po pätnásty raz zapoja do celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií.

Ilustračný obrázok k článku V Horehronskom múzeu ľudí priučia tradičnej židovskej výtvarnej technike
7
Galéria
Zdroj: TASR

Inak tomu nebude ani v Horehronskom múzeu v Brezne, ktoré na tento deň pre návštevníkov pripravilo program až do večerných hodín. TASR o tom informovala Martina Ťažká, kurátorka múzea.

Horehronské múzeum v ten deň od 15.00 do 18.00 h pripravilo tvorivé dielne pre malých i veľkých. Tradičnej židovskej výtvarnej technike priučí návštevníkov výtvarníčka z Izraela Esther Shilo. Čaká ich aj otvorenie jej výstavy Z papiera vystrihované, ktorá potrvá do 14. júna či workshop Cesta do praveku s Dušanom Valentom.

„Esther Shilo sa narodila v Tel Avive, obaja jej rodičia pochádzali zo Slovenska, prežili holokaust a v roku 1948 emigrovali do Izraela. Umenie bolo odjakživa jej záľubou. Počas štúdia sa venovala maľbe, kresbe, soche i keramike. V roku 2003 absolvovala kurz umeleckého strihania papiera a už po štvrtej hodine jej učiteľka skonštatovala: V tomto umení budeš géniom! Podľahla tak čaru starého židovského umenia vystrihovania z papiera a začala navrhovať vlastné originálne papierové vystrihovačky, z ktorých väčšina motívov pramení v Biblii, židovských tradíciách a symbolike,“ priblížila Ťažká.

Od roku 2005, keď Shilo mala svoju prvú výstavu v medzinárodnom kultúrnom centre Kastra v Haife, jej tvorbu prezentovali na viacerých výstavách v Izraeli, USA, Číne, Nemecku alebo v Česku.

Podľa Ťažkej okrem pripraveného programu počas Noci múzeí a galérií bude pre návštevníkov sprístupnená historická expozícia Brezno v premenách času a aktuálna výstava Nie je drevo ako drevo výstava predmetov prevažne z dreva zo zbierkového fondu Horehronského múzea. Meštiansky dom má byť verejnosti prístupný do 21.00 h.

Výstava Obrazy z papiera v Prešove 2016
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Najčítanejšie