Jakub Forgács Správy

Vážne obavy v breznianskej nemocnici: Dokážu si predstaviť fungovanie bez pôrodnice?

Nemocnica, ktorá v posledných dvoch rokoch preinvestovala vďaka eurofondom na rozvoj poskytovania akútnej zdravotnej starostlivosti milióny eur, si nedokáže predstaviť pretransformovanie na lokálnu úroveň.

Ilustračný obrázok k článku Vážne obavy v breznianskej nemocnici: Dokážu si predstaviť fungovanie bez pôrodnice?
Zdroj: Katarína Oravská

Bez pôrodnice?

Podľa slov Vojtka si nevedia predstaviť, že by „vďaka“ reforme prišli o pôrodnicu.

„Naša pôrodnica bola viackrát ocenená v rámci kraja ako najlepšia. Má určitý rodinný charakter a budúce rodičky tu majú súkromie a dostatočnú starostlivosť zo strany lekárov aj zdravotných sestier. Vo veľkých fakultných nemocniciach pripomínajú pôrody akoby pásovú výrobu, ale u nás si môže matka viac vychutnať nerušený čas s dieťatkom. Zachovanie menších pôrodníc má podľa nás veľký zmysel. Podmieňovať ich existenciu len počtom pôrodov nie je rozumné a správne,“ povedal so slovami, že všetci breznianski pôrodníci – gynekológovia majú pracovné skúsenosti aj z iných slovenských nemocníc, vrátane fakultných nemocníc.

„Je všeobecne známe, že neraz zdravotnícky personál vykonáva napríklad ústavné pohotovostné služby u nás, ale aj inde. Je to forma privyrobenia si najmä zamestnancov väčších nemocníc, ktoré až tak netrpia nedostatkom personálu a nám to veľmi pomáha zabezpečovať nepretržitú prevádzku. Podľa nás v menších pôrodniciach riadne pokrytých kvalifikovaným personálom nedochádza k tomu, že daný pôrodník je menej kompetentný preto, lebo robí menej pôrodov. A vzhľadom k tomu, že daný pôrodník môže pracovať aj u nás a aj inde, neraz tých vykonaných pôrodov má oveľa viac, ako naňho pripadá len číslo napr. z našej pôrodnice,“ vysvetlil ďalej Vojtko.

Ministerstvo sa podľa jeho slov obhajuje, že podľa štatistík je v pôrodniciach s nízkym počtom pôrodov vyšší počet cisárskych rezov, čo je jeden z rizikových faktorov pôrodu. „My však chceme len v jednoduchosti poukázať na to, že toto kritérium je umelé a nemá až takú výpovednú hodnotu, aby rozhodlo o existencii pôrodnice. Každú pôrodnicu je potrebné posúdiť individuálne. Nemáme ich až tak veľa, aby nejaká pracovná skupina ministerstva zdravotníctva každú pôrodnicu vyhodnotila osobitne a komplexne a nie nejakým umelo stanoveným číslom pôrodov. A všetko je to aj tak o kvalifikácii a skúsenostiach personálu,“ pokračoval s tým, že ak niekde nemajú kvalifikovaný personál so skúsenosťami, samozrejme, môže skôr dôjsť k nejakému pochybeniu, resp. k zvoleniu nie celkom optimálnej cesty pôrodu.

Išlo by o prínos?

„Zoberte si, že časová dostupnosť napr. z Telgártu, východnej obce nášho okresu, do našej nemocnice je 50 minút, z Pohorelej je to cca 35 minút. Pri prvorodičke je pôrodná doba dlhšia, ale s počtom pôrodov sa u žien táto doba zväčša skracuje. Domnievame sa, že ak by sa pôrodnica v Brezne zrušila, veľa pôrodov by sa mohlo realizovať na ceste do pôrodnice, čo je pre rodičky nebezpečné a určite ich to v porovnaní s inými regiónmi Slovenska v tejto oblasti diskriminuje,“ poukázal Vojtko.

„Je potrebné položiť si otázku, bolo by zrušenie našej pôrodnice pre rodičky z tohto regiónu bezpečné a prínosom? Čo ak by došlo ku pôrodu počas transportu rodičky a nastali by komplikácie? Vieme, že krvácania pri pôrode môžu byť aj väčšie rozsahu, čo ak by došlo ku tragédií, ku ktorej by nedošlo, ak by pôrodnica bola bližšie? Pri masívnejších krvácaniach je každá minúta nenahraditeľná. Nechceme v danej oblasti naháňať strach. On nie je dobrým pomocníkom pri rozhodovaní,“ povedal so slovami, že pred zrušením každej pôrodnice je však potrebné vyhodnotiť aj tieto otázky ohľadom časovej dostupnosti pôrodnice.

O tom, čo podľa nemocnice treba zmeniť, sa viac dočítate na ďalšej strane.

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM