Ilustračný obrázok k článku Viete, aké psy v Brezne nemajú páru? Prekvapí vás aj známe plemeno
3
Galéria
Zdroj: TASR

Viete, aké psy v Brezne nemajú páru? Prekvapí vás aj známe plemeno

Kým krížencov v Brezne nájdeme stovky, rovnako sú medzi ľuďmi obľúbené viaceré plemená. Ktoré však patria medzi tie raritné?

Jakub Forgács Rôzne Správy
Jakub Forgács Rôzne Správy

Viete, aké psy v Brezne nemajú páru? Prekvapí vás aj známe plemeno

Kým krížencov v Brezne nájdeme stovky, rovnako sú medzi ľuďmi obľúbené viaceré plemená. Ktoré však patria medzi tie raritné?

Ilustračný obrázok k článku Viete, aké psy v Brezne nemajú páru? Prekvapí vás aj známe plemeno
3
Galéria
Zdroj: TASR

Nedávno sme vám predstavili breznianske ulice, na ktorých je evidovaných najviac psov. Prím si drží Ulica 9. mája.

Pozreli sme sa však aj na najobľúbenejšie plemená medzi Brezňanmi. Zo stoviek psov, ktoré sú v meste evidované podľa portálu egov.brezno.sk, je najviac krížencov, Nemeckých ovčiakov a Yorkshirských teriérov.

Niekoľko psov prihlásených v Brezne je však v rámci svojho plemena jediným zástupcom v našom meste. A práve spomedzi nich sme vybrali rovnú trojicu takých, ktoré rozhodne môžu vzbudiť pozornosť.

3 nevšedné plemená

Možno mnohých prekvapí, že v našom meste je evidovaný len jediný Bernardín (foto č. 1 v galérii). Je to veľký silný pes, pevne stavaný. Hlavu má veľkú, s prívetivým pohľadom. Bernardín sa vyskytuje krátkosrstý, s tvrdou hustou srsťou, a dlhosrstý s hladkou, stredne hustou, niekedy mierne zvlnenou srsťou, najčastejšie oranžovej, mahagónovej alebo bielej farby s fľakmi vyššie uvedených farieb. Je to pes veľmi mierumilovný a pokojný, rád sa mazná a túli, hoci výnimočne sa u neho môže prebudiť jeho bojovný duch a vie byť agresívnejší, no to len výnimočne.

Medzi ďalšie plemená, ktoré majú v Brezne jediného zástupcu, patrí aj Vipet (foto č. 2 v galérii). Vipet je športový, ale aj ideálny spoločenský pes. Má jemnú až nežnú povahu. Je inteligentný a jeho prednosťou sú mimoriadne rýchle reakcie a vynikajúca obratnosť, ktorá spoločne s vysokou počiatočnou rýchlosťou tvorí dokonalé predpoklady pre lovca. Je veľmi čistotný a nešteká. Vipet je stavaný pre rýchlosť a výkon. Významná je na ňom vyvážená kombinácia svalov a sily s eleganciou siluety. Lebka je dlhá, medzi ušami pomerne široká. Vipet má malé, dozadu zložené, jemné uši. Plemeno má veľmi pozorný výraz, oči sú oválne a žiariace. Voľný a pružný beh nízko pri zemi je pre toto plemeno typický. Má jemnú, krátku a hustú srsť.

Jedným z "unikátov je Shiba-Inu (foto č. 3 v galérii), japonské plemeno (japonsky: 柴犬, šiba-inu alebo šiba-ken). Ide o najmenšieho a pravdepodobne aj najstaršieho zo šiestich miestnych psov typu špic. Tieto psy prakticky vôbec neštekajú a hodia sa skôr pre skúsených chovateľov, ktorí už majú skúsenosti s chovom psov a ich výcvikom. Je to stredne veľký, svalnatý pes pevnej konštitúcie. Lebka je široká, s výrazným stopom a ľahko naznačenou čelnou ryhou. Ňufák je silný, pozvoľna sa zužuje, nos by mal byť čierny. Oči sú malé, trojuholníkové, sú položené mierne šikmo a majú tmavohnedú farbu. Uši sú pomerne malé, trojuholníkové, sú vztýčené a mierne klopené dopredu. Telo je svalnaté, dobrej kostry, chrbát je rovný a silný, bedrá široké a svalnaté, hrudník dobre klenutý. Chvost je silný, je nasadený vysoko, a je celkom stočený alebo kosákovito zahnutý nahor na chrbát. Natiahnutý dosahuje až takmer k pätám.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

V OBRAZOCH: Plemená psov, ktoré v Brezne nemajú páru
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín