Kultúra

Za 60 rokov vyslala z Brezna do sveta kopec profesionálov: Múzeum jej pripravilo poctu

Horehronské múzeum v Brezne ukáže talenty miestnej Základnej umeleckej školy. Tá oslavuje už 60 rokov od svojho vzniku.

Ilustračný obrázok k článku Za 60 rokov vyslala z Brezna do sveta kopec profesionálov: Múzeum jej pripravilo poctu
Zdroj: brezno.dnes24.sk

Horehronské múzeum priblíži práce talentovaných žiakov výtvarného odboru breznianskej Základnej umeleckej školy (ZUŠ), ktorá oslavuje 60 rokov svojho vzniku. Výstava sa začína 6. marca a potrvá do 12. apríla. Informovala o tom kurátorka múzea Martina Ťažká.

Za 60 rokov pripravila mnoho profesionálov

Ako priblížila, ZUŠ vznikla v školskom roku 1959/60 ako pobočka Hudobnej školy vo Valaskej s počtom 46 žiakov klávesového oddelenia.

Osamostatnila sa v roku 1960/61 a postupne sa rozrastala na súčasný počet vyše 500 žiakov v odboroch ako hudobný, výtvarný či tanečný.

Absolventi horehronskej umeleckej školy našli uplatnenie v mnohých oblastiach kultúrneho života, pokračujú v štúdiu na konzervatóriách, stredných alebo vysokých umeleckých školách. Sú členmi orchestrov, ľudových hudieb, speváckych zborov, prípadne pôsobia v rozhlase a televízii.

„Výstava predstavuje tvorbu a činnosť žiakov a učiteľov výtvarného odboru. Talenty i zručnosti si rozvíjajú kresbou, maľbou, modelovaním, grafikou či fotografiou. Pracujú s rôznorodými technikami, materiálmi a oboznamujú sa s výtvarným umením. Žiakmi sú deti od predškolského veku až po stredoškolákov,“ konštatovala Ťažká.

Horehronské múzeum v Brezne má od 1. marca novú riaditeľku Ivicu Krištofovú. Do funkcie ju pred pár dňami vymenovalo Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja na základe výberového konania.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte facebook Dnes24.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie