Samospráva

Za miestne dane si priplatia aj Horehronci. O koľko zaplatia viac pri nehnuteľnostiach?

Mesto Brezno, podobne ako iné samosprávy, musí preto od nového roka pristúpiť k nepopulárnemu opatreniu.

Ilustračný obrázok k článku Za miestne dane si priplatia aj Horehronci. O koľko zaplatia viac pri nehnuteľnostiach?
Zdroj: TASR

Obedy zadarmo, chodníkový zákon, zníženie základu dane pre fyzické osoby či zvyšovanie miezd vo verejnej správe, to všetko spôsobí horehronskej metropole od budúceho roka výpadok z rozpočtu okolo 1,5 milióna eur.

Mesto Brezno, podobne ako iné samosprávy, musí preto od nového roka pristúpiť k nepopulárnemu opatreniu v podobe zvýšenia miestnych daní. Inak by muselo obmedziť služby pre občanov. Konštatoval to brezniansky primátor Tomáš Abel.

Zaplatia to občania

„Posledné dva roky počúvame vyjadrenia, ako sa mestám a obciam zvýšili príjmy, no na druhej strane sa málo hovorilo o pomerne zvýšených výdavkoch. V krátkom čase a bez riadneho legislatívneho procesu s výpočtom dosahov na samosprávu prišli obedy zadarmo, chodníkový zákon, zníženie základu dane pre fyzické osoby a zvyšovanie miezd vo verejnej správe. Rozumiem, že mnohé opatrenia sú na prvý pohľad dobré, avšak nám to bez prípravy spôsobilo značné problémy a v konečnom dôsledku s dosahom na obyvateľa. Preto sme museli rýchlo reagovať a prijať i nepopulárne opatrenia, aby sme nemuseli len kúriť a svietiť,“ zdôraznil Abel.

Ako poznamenal, mesto len vlani stála zimná údržba v dôsledku chodníkovej novely takmer o 80-tisíc eur viac než v predchádzajú­com roku.

V súvislosti s nárastom počtu obedov muselo tiež doplniť vybavenie jedální a prijať ďalších zamestnancov, čo zaťažilo mestský rozpočet zhruba o 200-tisíc eur.

Brezno pristúpi od 1. januára 2020 k zvýšeniu daní z nehnuteľností, ktoré sa nemenili od roku 2012. Ako informuje webová stránka mesta, daň z bytov za každý aj začatý štvorcový meter podlahovej plochy bytu nachádzajúceho sa v bytovom dome stúpne na 0,3 eura, za nebytové priestory, ktoré neslúžia na podnikanie, na jedno euro, za nebytové priestory, ktoré sa využívajú na podnikanie, na 3,20 eura a za priestory slúžiace ako garáž na 1,07 eura.

Z pôvodných 30 na 40 percent sa však zvýši úľava z daňovej povinnosti na stavby na bývanie a byty vo vlastníctve fyzických osôb, ktoré sú staršie ako 62 rokov alebo sú držitelia preukazu zdravotne ťažko postihnutého, prípadne v hmotnej núdzi.

Zaplatia viac aj za odpad

„Snažili sme sa, aby to bolo čo najcitlivejšie zvýšenie, pri mnohých daniach sa bavíme o pár centoch na občana v rámci mesiaca. Obyvateľ, ktorý vlastní byt s rozlohou 60 štvorcových metrov, zaplatil pred zvýšením ročnú daň 10,80 eura. Po novom to bude 18 eur za rok, čo predstavuje zvýšenie 0,60 eura za mesiac,“ vysvetlil Abel.

Dodal, že mesto urobilo viaceré opatrenia, týkajúce sa výdavkovej časti, prehodnotilo niektoré zmluvy, kde ušetrí desaťtisíce eur v budúcom roku, a zaoberalo sa aj výdavkami v rámci miest na úrade, kde tiež ušetrí.

„Osobne som viackrát odmietol zvýšenie platu poslancami, ktorý mi zastupiteľstvo zvyšovalo naposledy v roku 2015. Takže nie je to len o tom, že zvýšime dane a neurobili sme nič iné,“ zdôraznil brezniansky primátor.

Brezňania si mierne priplatia aj za komunálny a drobný stavebný odpad. Poplatok sa šesť rokov nemenil, napriek tomu, že stúpli náklady za jeho uloženie, zhodnocovanie a manipuláciu.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie