Základná škola v Heľpe sa stala Zelenou školou. Získala svetový certifikát

Zelená škola je najväčší certifikačno-vzdelávací program na svete, do ktorého je zapojených vyše 60-tisíc škôl z 58 krajín sveta. Medzi "zelených" patrí aj Heľpa!

Ilustračný obrázok k článku Základná škola v Heľpe sa stala Zelenou školou. Získala svetový certifikát
Zdroj: ZS Heľpa

Celkom 110 certifikátov najväčšieho environmentálno-vzdelávacieho programu na Slovensku – Zelená škola, si koncom minulého týždňa prevzali zástupcovia úspešných škôl počas slávnosti v aule Technickej univerzity (TU) vo Zvolene. Program realizuje Centrum etickej a environmentálnej výchovy Živica.

Počas mesiacov apríl a jún 2017 mali základné školy na Slovensku možnosť uchádzať sa o vlajku a medzinárodný certifikát programu Zelená škola, alebo diplom Na ceste k Zelenej škole. Do zoznamu ocenených škôl dostala i Základná škola v Heľpe.

Stovky zelených

Ako pre TASR uviedol manažér programu Juraj Oravec, do Zelenej školy bolo v minulom školskom roku zapojených 314 škôl. Tento rok to je až 321 škôl. „Odovzdali sme certifikáty školám, ktoré boli úspešné v uplynulom dvojročnom certifikačnom období,“ povedal.

Certifikácie sa zúčastnilo približne 300 učiteľov a žiakov zapojených škôl. Podporiť ich prišiel aj prezident SR Andrej Kiska, podľa ktorého sú práve školy a učitelia tým rozhodujúcim faktorom, ktorý vytvára v mladej generácii vzťah k životnému prostrediu a formuje ich do budúcnosti.

Zdroj: ZS Heľpa

Úspech Heľpy

Zapojenie do Zelenej školy si pochvaľovali aj ocenení zástupcovia škôl. Ako TASR povedala Mária Kemková z obce Heľpa na Horehroní, žiaci po tom, ako vstúpili do programu, sa začali oveľa viac venovať životnému prostrediu v ich okolí.

„Žiaci sa environmentalistike začali venovať nielen v čase voľna, ale aj počas vyučovania, napríklad v rámci prírodovedy. Tie vedomosti, ktoré získali v rámci programu, boli skutočne obrovské.“

Zelená škola je výchovno-vzdelávací program určený pre materské, základné a stredné školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie. Cieľom programu je podpora školských komunít, v ktorých si ich členovia vyskúšajú čaro i nástrahy spolupráce. Žiaci s pomocou učiteľov a rodičov riešia reálne potreby svojej školy a okolia, čím pomáhajú k pozitívnej zmene.

Program získal tento rok aj ocenenie ministra životného prostredia za mimoriadne výsledky a dlhodobé aktivity v ochrane a starostlivosti v tejto oblasti. Z regiónu Horehronie si certifikát odniesla aj Základná škola Sama Cambela zo Slovenskej Ľupče.

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Odporúčame