Prilákali sme Čechov aj Maďarov... Smutné je však TOTO zistenie o cestovnom ruchu v našom okrese

Akí sme atraktívni pre turistov? Štatistický úrad vydal správu o cestovnom ruchu v našom okrese a kraji. Chcete vedieť, koľko ľudí ich navštívilo a odkiaľ najčastejšie prichádzali? Tu sú čísla!

Katarína Oravská
Ilustračný obrázok k článku Prilákali sme Čechov aj Maďarov... Smutné je však TOTO zistenie o cestovnom ruchu v našom okrese
Foto: Katarína Oravská

Ku koncu roka 2014 bolo podľa údajov Štatistického úradu SR v okrese Brezno 91 ubytovacích zariadení a ich služby využilo 56 387 návštev­níkov. Z nich 86,1 % tvorili domáci a 13,9 % zahraniční návštevníci, ktorí do okresu pricestovali prevažne z Českej republiky a Maďarska.

Priemerná cena za jedno prenocovanie dosiahla v okrese Brezno 43,81 eur. Do vrecka pritom hlbšie siahli práve cudzinci, keďže u domácich návštevníkov sa cena pohybovala okolo 39,33 eur a u zahraničných 66,77 eur za noc a lôžko. Počet ubytovacích kapacít v okrese oproti roku 2013 klesol o tri zariadenia. Smutným zistením je však číslo, ktoré vyjadruje celkový počet domácich a zahraničných návštevníkov, ktorí ich využili. Ten sa totiž znížil až o 4 428. Priemerná cena za ubytovanie sa oproti roku 2013 zvýšila o 8,22 eur.

Čo sa týka celého kraja, ku koncu roka 2014 tu poskytovalo ubytovacie služby 475 ubytovacích zariadení. Najviac cudzincov tvorili občania Českej republiky (5,79 % z celkového počtu návštevníkov), Maďarska (1,73 %) a Nemecka (1,43 %). Na aktívnom cestovnom ruchu sa ďalej výraznejšie podieľali návštevníci Poľska (podiel 1,3 %) a Rakúska (podiel 0,82 %). Priemerná cena za ubytovanie v kraji bola 22,16 eur. Z územného hľadiska bol najvyšší počet ubytovacích zariadení v kraji, až 22,5 %, v okrese Banská Bystrica, kde ubytovali 19,8 % návštevníkov kraja.

Čítajte tiež:

Vychytávky, ktorými chcú prilákať na Horehronie záplavu turistov: Elektrobickyle, tourbus, zubačka či letecký trenažér

Aktuálna novinka letnej sezóny: Otvorenie mestskej veže, pozrite sa už teraz do jej útrob!

Letisko Sliač sa už chystá na leto: Tešte sa na nové destinácie, aha kam sa bude lietať!

Zdroj: ŠÚ SR
Foto: ilustračné