Ilustračný obrázok k článku Podpora talentov v Brezne s novinkou. Kto všetko môže zabojovať o príspevok?
Foto: Vlado Veverka

Podpora talentov v Brezne s novinkou. Kto všetko môže zabojovať o príspevok?

Máte doma nadané dieťa? Nerozhoduje, či spieva, tancuje, športuje alebo vyniká školskými výsledkami. Poslanci rozhodli, že teraz dostane šancu ešte viac talentovaných Brezňanov!

Kristína Kožiaková Samospráva
Kristína Kožiaková Samospráva

Podpora talentov v Brezne s novinkou. Kto všetko môže zabojovať o príspevok?

Máte doma nadané dieťa? Nerozhoduje, či spieva, tancuje, športuje alebo vyniká školskými výsledkami. Poslanci rozhodli, že teraz dostane šancu ešte viac talentovaných Brezňanov!

Ilustračný obrázok k článku Podpora talentov v Brezne s novinkou. Kto všetko môže zabojovať o príspevok?
Foto: Vlado Veverka

Finančný príspevok pre vaše dieťa ste v Brezne mohli žiadať aj v minulosti. V stredu však na zastupiteľstve poslanci schválili zmenu a šancu má tak viac študentov.

Zmena k lepšiemu

Ako sa píše vo všeobecne záväznom nariadení, finančný príspevok z rozpočtu mesta Brezno je určený mladým talentovaným žiakom základných škôl a študentom stredných škôl, ktorí majú trvalý pobyt na území mesta Brezna a ktorí študujú na základných a stredných školách ktoré majú sídlo na území mesta Brezna.

V stredajšom návrhu nariadenia zmenili poslanci jednu z podstatných vecí. Schválili zmenu, a to konkrétne vypustenie podmienky študovania na škole, ktorá má sídlo na území mesta Brezna. Táto zmena zásadne ovplyvní poskytovanie príspevku a umožní ho čerpať viacerým talentovaným žiakom.

„Narazili sme na problém, že máme mnoho šikovných mladých ľudí, ktorí ale neštudujú na škole so sídlom v meste Brezno, a tak sme odstránili túto podmienku z VZN,“ uviedol na úvod Martin Juhaniak.

„Jedná sa hlavne o študentov, ktorí chodia na umelecké školy alebo športové gymnáziá, reprezentujú mesto doma, či v zahraničí a nemajú možnosť čerpať tento príspevkov, nakoľko nespĺňali túto podmienku,“ doplnil primátor mesta Tomáš Abel.

„Prax ukázala, že tí, ktorým nebol poskytnutý príspevok, z 90% nespĺňali práve podmienku sídla školy na území mesta Brezna,“ zapojila sa poslankyňa Skačanová, predsedníčka komisie pre školstvo.

„Dávam si za úlohu, spolu s Andrejom Barančokom, ako predsedovia komisií športu a kultúry, poskytnúť informácie aj na našich komisiách a posunúť toto VZN na športové, prípadne kultúrne telesá. Zo strany mesta budem očakávať viac publikácie na túto tému, lebo to môže byt nielen v záujme školy, ale aj rodičov,“ konštatoval Daniel Struhár, predseda komisie športu.

Poslanci jednohlasne odklepli zmenu návrhu a tak dali možnosť viacerým mladým talentom na podporu od mesta.

Aj pre vaše dieťa?

Účelom poskytovania finančného príspevku je podpora talentovaných mladých ľudí v ich ďalšom vzdelávaní a rozvoji ich talentu. Finančný príspevok je určený na úhradu nákladov súvisiacich s ďalším vzdelávaním a rozvojom talentu žiadateľa. Finančné prostriedky sa vytvárajú v procese hospodárenia z vlastných príjmov Mesta. Celkovú výšku finančného príspevku schvaľuje Mestské zastupiteľstvo v Brezne v rámci rozpočtu Mesta, minimálne však vo výške 3 000 eur ročne, píše sa ďalej vo VZN.

„Žiadateľom o finančný príspevok je bezúhonná fyzická osoba – žiak základnej školy alebo študent strednej školy pôsobiacej na území mesta Brezna, vo veku 13 – 19 rokov, ktorý ku dňu podania žiadosti nedosiahol fyzický vek 20 rokov, ktorý má trvalý pobyt v Meste, ktorý dosiahol v predchádzajúcich dvoch rokoch priemerný študijný prospech do 1,85 a ktorý získal mimoriadne úspechy v celoštátnych kolách súťaží, predmetových olympiád alebo medzinárodné úspechy v rôznych súťažiach.“ konkretizuje nariadenie.

O poskytnutí finančného príspevku žiakovi alebo študentovi nad sumu 1 660 eur rozhoduje na základe odporúčania komisie MsZ pre školstvo Mestské zastupiteľstvo. O poskytnutí finančného príspevku žiakovi alebo študentovi do sumy 1 660 eur rozhoduje na základe odporúčania komisie MsZ pre školstvo primátor Mesta.

Môže vás zaujímať:

Najväčšia investícia na Chopku aj moderné skútre. Horehronie čakajú viaceré novinky

SERIÁL: Breznianski poslanci za detských čias. Spoznávate usmiateho chlapca na fotke?

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín